Obama İHA operasyonlarını kısıtlıyor

Başkan Barack Obama, terörle küresel mücadele kapsamında insansız hava araçlarının kullanımının kısıtlanacağını açıkladı. Obama, İHA’ların sıkı biçimde kısıtlanmış alanlarda kullanılacağını, önceliğin gözaltı, sorgulama ve soruşturma gibi işlemlere verileceğini söyledi.

Başkan Obama’nın Washington’daki Ulusal Savunma Üniversitesi’nde yaptığı konuşması, bir anlamda Amerika’nın terörle savaşta ‘sınır tanımama’ politikasına kısıtlama getiriyor. Obama Washington’un el Kaide’yle savaşının bir gün son bulacağına işaret etti.

Obama bununla birlikte konuşmasında el Kaide ve bağlantılı gruplara karşı gizli operasyonlarla yürütülen “dar hedefleme” taktiklerine destek vermeyi sürdürdü.

Obama, teröristlerin sivilleri hedef aldığına, tek başına Müslümanlar’a karşı işledikleri katliamlarda ölenlerin, İHA operasyonlarında ölen sivillerin sayısının çok üzerinde olduğuna dikkati çekerek, “Bir şey yapmamak, bir seçenek olamaz” diye konuştu.

Obama’nın konuşması, Washington’un İHA operasyonlarında 2009 yılından bu yana toplam dört Amerikan vatandaşının öldüğü yolundaki resmi açıklamayı izliyor.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, yetkililer, bu operasyonlarda ölen dört Amerikan vatandaşından birinin, Pakistan’a giderek Amerika’ya karşı terör eylemlerine karışan bir kişi olarak açıkladı. Jude Kenan Muhammed adlı bu Amerikan vatandaşının, bir İHA operasyonunda öldüğü belirtiliyor.

Yetkililer, Jude Muhammed’in 2008 yılı sonlarında, 23 yaşında Amerika’yı terk ettiğini, 2011 yılı sonlarında da Pakistan’da CIA tarafından gönderilen bir insansız hava aracı tarafından vurulduğunu açıkladı. Muhammed’in özellikle hedef alınmadığı, militanların yoğun olduğu bir bölgeye düzenlenen operasyonda öldüğü belirtildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir