Obama’dan yeni siber güvenlik paketi

ABD Başkanı Barack Obama önümüzdeki hafta yapacağı Ulusa Sesleniş konuşması öncesi siber güvenliğin artırılmasına yönelik planlarını kamuoyuna açıkladı.

Obama hükümet birimlerinin daha fazla bilgi paylaşmasını, siber tehditleri teşhir eden şirketlere de daha fazla yasal koruma sağlanmasını önerdi.

Barack Obama, siber saldırılar düzenleyenler hakkında soruşturma ve dava açılabilmesi için emniyet güçlerine daha fazla yetki verilmesi gerektiğini söyledi.

Siber tehditlerin ABD için giderek büyüyen bir tehlike oluşturduğunu vurgulayan Obama, “Bize zarar verecek olanlardan önce hareket etmeliyiz” dedi.

Obama yönetimi hazırlayacağı yeni yasa tasarılarını kısa süre içinde Kongre’ye gönderecek.

ABD Kongresi daha önce Demokrat Başkan Obama’nın ilgili yasalarda değişiklikler yapılmasına yönelik girişimlerini, veri toplamanın özel yaşamın gizliliğinin ihlaline yol açacağı kaygısıyla engellemişti.

Ancak Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Kongre’nin gelinen noktada yeni yasa tasarılarına destek verebileceği bildiriliyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) Twitter ve YouTube hesaplarına bu hafta içinde siber saldırılar düzenlenmişti.

BBC’nin haberine göre, hesapları hackleyen bilgisayar korsanları, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü desteklediklerini duyurmuştu.

Bilgisayar korsanları iki ay önce de film şirketi Sony Pictures’tan çaldıkları gizli bilgileri kamuoyuna açıklamıştı.

Son yıllarda Home Depot ve Target gibi büyük Amerikan şirketlerine de siber saldırılar düzenlenmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir