Oksijen, Avrupa’ya teknoloji ihracını sürdürüyor

Vodafone’un inovasyon şirketi Oksijen, lokasyon bazlı teknolojileri Avrupa’ya ihraç etmeye devam ediyor. Şirket açıklamasına göre, Vodafone Türkiye bünyesinde inovasyon faaliyetlerini sürdüren ve 30’un üzerindeki ülkede 400 milyonu aşan Vodafone abonesi için teknoloji üreten Oksijen, Avrupa’ya ihraç ettiği lokasyon bazlı servislere bir yenisini ekledi.

Oksijen mühendisleri tarafından geliştirilen mobil şebeke konumlandırma ürünü (GMLC), İtalya’da devreye alındı. Herhangi bir abonenin şebeke veya GPS tabanlı lokasyon bilgisinin tek noktadan elde edilmesi bu teknolojiyle mümkün oluyor.

Oksijen GMLC ürünü, Vodafone İtalya mobil şebekesine bağlı abonelerin 112 no’lu acil aramaları sonrasında mobil şebeke üzerinden abonenin o anda bulunduğu lokasyonu belirleyip Acil Arama Merkezi yetkililerine bildiriyor. Sistem, herhangi bir mobil uygulama kurulumu gerektirmeden kullanılabilmesiyle de avantaj sağlıyor. Ürünün kaybolan dağcıların konumlandırılması, ilk yardım aramalarında konum bazlı acil müdahale imkanı gibi sosyal faydalar sağlamasının yanı sıra lokasyon tabanlı katma değerli servislerin geliştirilmesinin de önünü açması bekleniyor.

Açıklamada, Oksijen tarafından geliştirilen ve Türkiye’de kullanılan altyapının, daha önce Vodafone İngiltere, Vodafone Almanya, Vodafone Hollanda ve Avusturya TAG Group’da da kullanıldığı belirtiliyor.

“Türkiye mobil iletişim sektörünün ufkunu genişletiyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Oksijen Genel Müdürü Murat Ekşioğlu, şunları kaydetti:

“Oksijen olarak, Vodafone Türkiye çatısı altında teknoloji üretirken, global birikimimizi kullanıyoruz ve yine global partnerlerimize en yeni mobil teknolojileri sunmaya çalışıyoruz. Oksijen’in gücü yenilikçilikten geliyor. Global Ar-Ge merkezi olmamız sayesinde 30’u aşkın ülkedeki 400 milyonun üzerinde abone için teknoloji üretiyoruz. Türkiye’de üretilen çözümleri, Vodafone’un faaliyet gösterdiği tüm ülkelere ihraç ediyoruz.

Vodafone Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi olarak, Türkiye mobil iletişim sektörünün ufkunu genişletiyoruz. Lokasyon bazlı teknolojimizin İngiltere, Almanya, Hollanda ve Avusturya’dan sonra İtalya’da da kullanılıyor olmasından mutluluk duyuyoruz. Uluslararası arenada faaliyet gösteren diğer mobil teknoloji firmalarının ürettiğimiz teknolojileri benimsemesi, Türkiye’deki mühendislerinin eseri olarak yurt dışına ihraç ettiğimiz teknolojiler bize gurur veriyor.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir