Otokar, ALTAY ana muharebe tankını Efes 2016’da sergiledi

Savunma sanayi şirketi Otokar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 4 Mayıs – 4 Haziran 2016 tarihleri arasında düzenlediği “Efes-16 Birleşik Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı” kapsamında kara sistemleri ürünlerini sergiledi.

Otokar’dan yapılan açıklamaya göre şirket, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 4 Mayıs – 4 Haziran 2016 tarihleri arasında düzenlediği “Efes-16 Birleşik Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı” kapsamında kara sistemleri ürünlerini görücüye çıkardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir Otokar standını ziyaret etti.

Otokar Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, Otokar Yönetim Kurulu üyeleri Kudret Önen ve Serdar Görgüç, Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyete başta Altay ana muharebe tankı olmak üzere Otokar ürünleri hakkında bilgi verdi.

Otokar, Efes-2016 Savunma Sanayii Sergisi’nde, Altay ana muharebe tankının yanı sıra yine kendi tasarımı ve üretimi olan zırhlı araç ailesini de tanıttı.

Sergide Otokar’ın Cobra, Cobra II, Arma 6×6 ve Arma 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araçları ile Tulpar paletli zırhlı muharebe aracı yer aldı.

Otokar, 60 tona kadar uzanan araçlarını ve kule sistemlerini Türkiye’nin yanı sıra 5 kıtada 30’a yakın ülkeye ihraç ediyor. Bugün 30 bine yakın Otokar zırhlı aracı, dünyanın çok farklı noktalarında, zorlu iklim koşulları altında, riskli bölgelerde aktif hizmet veriyor.

ALTAY kalifikasyon testleri devam ediyor

Otokar, 2009 yılında Türkiye’nin ana muharebe tankı ALTAY’ın tasarım, geliştirme ve prototipleme çalışmaları için görevlendirilmişti.

“Konsept Tasarım”, “Detaylı Tasarım” ve “Prototip Geliştirme ve Kalifikasyon” olmak üzere üç aşamadan oluşan Dönem I olarak adlandırılan bu bölüm Otokar ana yükleniciliğinde yürütülüyor.

500 milyon dolarlık bütçeye sahip projedeki tüm adımları plana uygun olarak başarıyla devam ettiren Otokar, şu ana kadar beş adet prototip üretti.

Şu anda Dönem I’in son aşaması olan “Sistem Kalifikasyon ve Kabul Testleri” Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yapılan testlerle devam ediyor.

Projenin sonunda tüm tasarım ve fikri mülkiyet haklarına Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olacağı ALTAY Ana Muharebe Tankı, aynı zamanda Türkiye’nin yurt dışına teknolojik bağımlılığını azaltacak olması açısından da çok önemli bir teknolojik sembol.

Günümüzün ve geleceğin tehditlerine karşı Türkiye Silahlı Kuvvetleri’nin istek ve beklentilerine göre tasarlanan ve geliştirilen Altay, bugün 3. nesil üzerinde (3+) bir ana muharebe tankı.

2018 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi hedeflenen ALTAY ile birlikte Türk Ordusu dünyanın en modern ana muharebe tanklarından birine kavuşacak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir