PENTAX’tan retro görünümlü fotoğraf makinesi

PENTAX RICOH IMAGING COMPANY, LTD. Dört kat zoom özellikli ve azami F1.8’den F2.5.’e kadar (apartür) zayıf ışıkdaki çekimlerde yüksek kaliteli görüntü  sağlayan optik merceğe sahip PENTAX MX-1 dijital kompakt fotoğraf makinesini duyurdu. Retro tasarımı ile dikkat çeken cihaz, 12Mp 1/1.7″ CMOS sensöre sahip. 4x optik zoom ve F/1.8-2-5 oranına sahip lens ile gelen MX-1, hareketli bir LCD (920K) ekrana sahip. Iso değeri 12800 kadar çıkabilen cihaz üzerinde çift titreşim önleme sistemi yer alıyor. Full HD 1080P 30fps video çekimi ve Raw fotoğraf desteği de makinenin önemli özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca cihaz üzerinde bütün manuel ayalar fiziksel buton olarak yer alıyor. Klasik görünümü ve 2 farklı renk seçeneği yanında metal yapısı ile de sağlamlıktan ödün vermiyor.

Zayıf ışıkdaki çekimlerde yüksek-kaliteli görüntüler elde etmek için ideal geniş apertür ve optik 4X zoom mercek

PENTAX MX-1 dört kat zoom özellikli ve azami F1.8 to F2.5.’e kadar apartür sağlayan optik merceğe ve 28 mm geniş açı kapsama (35 mm formatında) özelliğine sahip. Zoom mercek en yüksek apertürde ve en geniş görüş açısında olsa bile makinenin yüksek performansı net ve iyi tanımlanmış görüntüler sağladığından, fotoğrafçı çok az aydınlatılmış yerlerde bile daha hızlı örtücü hızlarında çalışabiliyor ve arka planda çok güzel bokeh görüntüsü (odak dışı) elde edebiliyor. Ayrıca MX-1, yalnızca bir santim uzaklıktan objelerin yakın plan görüntülerini yakalayabilen 1 cm Makro Modu ve görüntü kalitesinden taviz vermeden zoom kapsama alanını yaklaşık 7.8 kat genişleten Akıllı Zoom (35 mm formatında yaklaşık 218mm odak boyu için) özellikleri de sağlıyor.

Yüksek hassasiyetteki çekimlerde görüntü kalitesini optimize eden arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü 

MX-1 modeli yeni tasarımlı arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü içeriyor.  ISO 12800 tepe hassasiyeti ve etkin yaklaşık 12.0 megapiksel yüksek hassasiyet ve düşük ses özellikleri ile dikkat çekerken, süper yüksek çözünürlükte görüntüler sağlayan yüksek hızda görüntü verisi okuma özelliği de veriyor. MX-1 modeli ayrıca çok yüksek teknolojili görüntü motoruna sahip.  En yeni Süper Çözünürlük teknolojisi ile desteklenen bu motor, daha net, detayları iyi tanımlanmış yüksek kalitede görüntüler veren üstün görüntü işleme performansı sunuyor. Bunlara ek olarak, benzersiz Elde Gece Çekim modu, tek seferde çoklu sayıda görüntü çekip daha sonra bunları tek bir kompozit görüntü olarak sentezleyebiliyor ve fotoğrafçının gece ışığında bile bulanıklıktan uzak görüntüler yakalayabilmesine yardımcı oluyor.

Film kameralarını anımsatan klasik tasarım

Dokulu lastik tutma yeri, pirinç üst ve alt panelleri ile yıllarca kullanım sonrasında bile görünümünden kaybetmeyen MX-1 geleneksel film kameralarını anımsatan klasik bir tasarıma sahip. Ayrıca şık ve kaliteli görünümünü tamamlayan mercek çemberi gibi metalik parçaları da bulunuyor.

İlginizi çekebilir:  E-ihracat yapmak isteyenlere 7 altın öneri

SLR işletimi ve RAW DNG veri elde etmek için dahili RAW veri geliştirme ve özel SLR pozlama telafi kadranı

MX-1 özel pozlama telafi kadranı sayesinde menü ekranına geri dönmeye ihtiyaç kalmadan pozlama telafi ayarlarına doğrudan ve kolay erişim sağlıyor. Yeni model, Auto Picture’dan çok amaçlı Programlanmış AE’ye, daha yaratıcı Apertür-Önceliği AE’den Örtücü Önceliği ve Metrelenmiş Manuel’e kadar hızlı ve kolayca10 farklı çekim modu kaydedebilen bir mod seçim kadranı içeriyor. Sonuç olarak fotoğrafçı, belirli bir obje ya da sahne için en uygun çekim modunu hiç vakit kaybetmeden seçebilmenin özgürlüğünü yaşayabiliyor. Daha da fazlası, MX-1 optimum kullanım sağlayan ileri UI (kullanıcı arayüzü), ayarlara kolay erişim ve dahili RAW veri geliştirme gibi SLR standardında özelliklerle birlikte sunuluyor.

Net ve bulanıklıktan uzak görüntüler için ikili sarsıntı-azaltma sistemi

MX-1’in ikili sarsıntı-azaltma sistemi dijital DR modu ile PENTAX tarafından geliştirilen sensör geçişli  SR (Shake Reduction/Sarsıntı Azaltma) özelliklerini birleştirerek rahatsız edici makine sarsıntılarını etkin olarak telafi ediyor. Bu hibrid sistem, fotoğraf makinesinin en çok sarsıntıya maruz kalacağı zorlu çekim koşulları altında bile, örneğin tele objektif kullanırken, çok az ışık olan ortamlarda veya günbatımı sahneleri fotoğraflarken fotoğrafçının bulanıklıktan uzak, net fotoğraflar çekmesini sağlıyor.

Geniş ve yönü değiştirilebilen LCD ekran

MX-1 modeli yaklaşık 920,000 noktacıklı 3.0 inç, high-definition LCD ekrana sahip. Yönü değiştirilebilir tasarımı ile fotoğrafçı ekranı yukarı ve aşağı ayarlayarak en kolay görünüm için istediği açıyı elde edebiliyor. Ekran, fotoğrafları ve menüleri son derece net gösterirken, kaydedilmiş fotoğrafları hızlı ve zahmetsizce tekrar görüntülemeyi ve aynı şekilde hızlı ve hatasız şekilde fotoğraflarda değişiklik yapabilmeyi sağlıyor.

Yüksek kaliteli genişletilmiş film kayıt için Full HD-standard video kayıt özelliği

MX-1 modeli H.264 formatında Full HD film kayıt özelliği özelliği ile yüksek kaliteli genişletilmiş video klipler kaydedilebiliyor. (1920 x 1080 piksel ile16:9 görüntü oranında ve saniyede 30 kare hızda) Üst panelde herhangi bir fotoğraf çekim modundan anında videoya geçme imkânı veren özel bir video kayıt düğmesi bulunuyor. MX-1 video izlemeyi daha eğlenceli ve heyecanlı hale getiren özelliklere de sahip. Slow-motion oynatma özelliği sağlayan Yüksek-Hızda Film Modu* ve ileriye sararak izlemeyi sağlayan Hızlandırılmış Film Modu* gibi yaratıcı video film çekebilme modları mevcut.

Fotoğraf makinesini gövdesinde ayrıca, kaydedilen videoları ve sesleri dışarıya aktarabilme imkânı veren bir Micro-HDMI girişi (D Tipi) bulunuyor.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir