P&G’nin gençlik hareketi: Banabak

P&G markalaşan gençlik hareketi Banabak için özel mobil uygulamasını duyurdu. Oyunlaştırma çözümleri ve fiş okuma teknolojisi sayesinde gençlere farklı fırsatların kapısını aralayan uygulama, StartersHub Kuluçka Merkezi’nde girişimci bir ruhla tasarlandı.

Pantene, Gillette, Orkid, Head&Shoulders gibi lider markaların üreticisi Procter&Gamble (P&G), Türkiye’ye özel başlattığı gençlik hareketi Banabak için mobil uygulama tasarladı. Gençlerin dünyasını yakalayabilmek için Startershub Kuluçka Merkezi’nde girişimci bir ruhla geliştirilen uygulama, fiş okuma teknolojisini oyunlaştırma çözümleri ile birleştirerek gençlere bir ilk sunuyor.

Gillette, Pantene, Orkid, İpana gibi satın alınan her bir P&G ürününden puan kazanılmasını sağlayan Banabak mobil uygulaması için P&G; Uber, Scotty, Dersleri Kurtaran Adam, Boyner, TEMA gibi çok sayıda farklı marka ve kurumla işbirliği yaptı.

Sürpriz görevlere katılım, soru-cevap yarışmaları gibi farklı fırsatlarla puan kazandırılmasını sağlayan uygulamada gençler biriktirdikleri “BAKS” puanlarla istedikleri ödülleri alabiliyorlar. Ödüller arasında sinema biletleri, oyun puanları, P&G ürünleri yer alırken ayrıca TEMA’dan fidan bağışı ve eğitim bursu desteği gibi sosyal sorumluluğa katkıda bulunabilecekleri seçenekleri de tercih ediyorlar.

P&G Türkiye’nin ilk start-up’ı: Banabak

P&G Türkiye ve Kafkasya Pazarlama Direktörü İpek Ersavaş, konuyla ilgili olarak “Avrupa’nın en genç ülkesi olan Türkiye’ye özel 2014 yılında başlattığımız Banabak Gençlik Hareketi, dört yılda 1 milyondan fazla üniversite öğrencisine doğrudan ve YouTube sayfasıyla da milyonlarca gence online ulaştı. Artık gençlerin en çok vakit geçirdiği mobil telefonlarında da varız. Yeni Banabak uygulamasıyla dijital dünyanın gençleri ile markalarımız arasındaki sinerjiyi artırarak, P&G’nin her zaman genç kalabilmesi sağlayan inovatif bakış açısını sürdürmeyi hedefliyoruz. 30 yaş altı gençleri hedeflediğimiz uygulamamız, orta ve üst düzey kitleyi hedef alan sadakat programlarından ayrışıyor ve gençlere istedikleri ve ihtiyaç duydukları kampanyaları sunuyor” açıklamasında bulundu.

Hızlı değişen dijital dünyaya ayak uydurabilmesi için projeyi StartersHub Kuluçka Merkezi’nde tasarladıklarını söyleyen Ersavaş, “Banabak mobil uygulamasını tamamen bir start-up mantığıyla yönetiyoruz. Bu nedenle de P&G Türkiye’nin ilk start-up’ı olarak ifade ediyoruz. Tüm proje yönetimi, satış, pazarlama, IT, saha operasyonlarını ufak bir ekip içinde gerçekleştiriyor, ‘Yap-Öğren-Değiştir’ mantığı ile hızın ön planda olduğu bir çalışma tarzını tercih ediyoruz” dedi.

Banabak ormanı yaratıldı

Google Play ve iOS uygulama mağazalarından Aralık ayından bu yana 400 binden fazla indirilen uygulama şimdiye kadar toplam 100 bin gencin 30 farklı fırsattan ve indirim kampanyasından ücretsiz olarak yararlanmalarını sağladı. Uygulamanın yenilikçi fiş okuma teknolojisi sayesinde gençler, satın aldıkları her bir P&G ürününden ‘BAKS’ olarak adlandırılan puanlar kazanarak bu puanlarını P&G’nin işbirliği yaptığı markaların sunduğu fırsatlar için harcadılar. Toplam 30 bin genç Banabak’ın ödül havuzundan faydalandı.

En çok tercih edilen fırsatlar arasında derslerikurtaranadam.com işbirliği ile sunulan bedava ders notu kuponu yer alırken, en çok tercih edilen ödüller ise oyun puanları ve Banabak kişisel bakım kitleri oldu. Ayrıca 3 bin 500’den fazla genç TEMA’dan fidan bağışı ve eğitim bursu bağışı şeklinde BAKS’larını ödül havuzunda harcadılar ve sosyal sorumluluk alanında ne kadar duyarlı olduklarını gösterdiler. Oyunlaştırma kurgusuyla tasarlanan uygulama aynı zamanda gençlere üniversiteler ve Türkiye genelinde puan sıralamasında yer vererek canlı bir rekabet ortamı yaratıyor.

Üniversite elçileri dönemi

P&G, yeni mobil uygulamayla birlikte üniversitelerde Banabak elçileri sistemini de hayata geçirdi. Buna göre 20 farklı üniversiteden 40 genç Banabak elçiliği görevini üstlenerek uluslararası bir şirketle çalışma deneyimi kazanmaya ve kariyerlerinde ilk önemi adımı atmaya başladılar.

“Türkiye’deki çalışanlarının yüzde 80’ini Y kuşağından olan bir şirket olarak gençlere çalışmayı çok seviyoruz” diyen Ersavaş, “Marka elçiliği sisteminin sadece Banabak için değil, gençlerimiz için de uluslararası bir şirkette tecrübe kazanma anlamında çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Marka elçilerinin en önemli görevi Banabak uygulamasını kampüste tanıtmak ve indirme sayısını artırmak. Bunun dışında elçilerimizin P&G markalarını gençlere anlatmak, uygulamadaki fırsat ve kampanyaları sahada duyurmak ve kampüsün nabzını tutma gibi görevleri var. Kampüs elçilerimiz kampüslerdeki bizim gözümüz kulağımız” açıklamasında bulundu.

Ersavaş, Banabak’ın Türkiye’de elde ettiği başarı nedeniyle P&G’nin faaliyette olduğu başka ülkelerde de hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir