PlayStation 3, 80 milyon adet sattı

Sony, PlayStation 3 (PS3) bilgisayar eğlence sisteminin 2 Kasım 2013 tarihi itibarıyla dünya çapında 80 milyon satış rakamına ulaştığını açıkladı.

Piyasaya sürülmesinden bu yana yüksek kaliteli eğlence deneyimleri sunan PS3 sistemi, gerek yazılım güncellemeleri yoluyla gerekse PlayStation ve PlayStation 2 oyunlarının yükseltilmesinin yanı sıra DVD, DLNA istemci fonksiyonu ve 3D stereoskopik oyun desteği gibi yeni özelliklerin de eklenmesiyle sürekli bir evrimden geçti.

Şubat 2013’te, SCE PS3 sistemini yeni “Azurit Mavisi” ve “Lal Kırmızı” renklerinde piyasaya sürdü. Ağustos 2013’te Avrupa’da fiyatı düşürülen 12GB flaş bellekli PS3 Kuzey Amerika’da da piyasaya sürüldü. Çeşitli ihtiyaç ve yaşam tarzlarını karşılayan çeşitli ürünler sunan PS3 sistemi geniş yelpazedeki oyunseverler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Tüm dünyadaki üçüncü parti geliştirici ve yayıncılardan güçlü destek almaya devam eden PS3 sistemi için dünya çapında sunulan oyunların toplam sayısı da buna paralel olarak 4.332’ye ulaştı.

Bunlar arasında, Haziran 2013’te piyasaya sürüldüğünde üç haftadan kısa bir süre içinde ulaştığı 3,4 milyon birimlik satış rakamı ile büyük ses getiren The Last of Us ile 13. yıllık Oyun Geliştirici Seçimi Oyunları’nda kazandığı altı ödül ile eleştirmenlerden büyük övgü toplayan ve Grammy Ödülleri’nin tarihinde En İyi Film Müziği dalında ödüle aday gösterilen ilk video oyunu olan Journey de bulunuyor.

Bu dönemde de, dünya çapında gerek üçüncü parti geliştirici ve yayıncılardan gerekse SCE Worldwide Studios (SCE WWS) tarafından tüm dünyada 70 milyonu aşkın satış rakamına ulaşmış son derece popüler Gran Turismo serisinin en son bölümü olan Gran Turismo 6’nın (GT6) da aralarında bulunduğu 300’ü aşkın oyun sunulacak.

Ayrıca, BEYOND: Two Souls (Sony Computer Entertainment), Grand Theft Auto V (RockStar Games, Inc) ve Batman: Arkham Origins (Warner Bros. Interactive Entertainment) gibi heyecan verici çok satan oyunlar da büyük övgü topladı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir