Pussy Riot üyesinin ‘Çocuğum büyüyünce cezamı çekeyim’ teklifi reddedildi

Moskova’nın büyük bir katedralinde devlet başkanı Putin aleyhinde eylem yaptığı için çarptırıldığı hapis cezasının ertelenmesini isteyen Pussy Riot üyesinin başvurusu reddedildi.

İki yıl hapis cezasının ertelenmesi için başvuruda bulunan Mario Alyokina, cezasını çekmek için cezaevine 5 yaşındaki oğlu büyüdükten sonra girebileceğini söylemişti. İlgili duruşma, Alyokina’nın kaldığı cezaevinde görüldü.

Pussy-Riot_23

Yaşadıklarından devlet başkanını sorumlu tuttuğunu söyleyen Alyokina cezaevinde, hüküm giydiği suçla ilgili itirafta ya da pişmanlık beyanında bulunmayacağını, öte yandan cezaevinde Orwell ya da Gogol’un romanlarında rastlanabilecek bir muameleye maruz kaldığını anlattı. Alyokina ile birlikte Pussy Riot grubunun diğer iki üyesi de cezaya çarptırılmıştı, birinin cezası tecil edilmişti.

PussyRiot

Mahkeme, şubat ayındaki katedral eylemi ile ilgili cezasını “din düşamanlığından kaynaklanan holiganizm” ile gerekçelendirmişti. Dava ile bağlantılı yaşananlar Rusya yönetiminin ifade özgürlüğünü kısıtlayan bir yaklaşım sergilediği eleştirilerinin dile getirilmesine yol açtı.

BBC’nin haberine göre, Muhalif liderlerden Nikolai Polozov “kararı Vladimir Putin’in yazdığı” diyerek suçlamada bulunmuş, Af Örgütü de hapis cezası kararının Rusya’daki ifade özgürlüğüne darbe olduğunu belirtmişti.

GRUP ÜYELERİNİN HAPSE ATILMASINA NEDEN OLAN EYLEMİN VİDEOSU:

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir