Qualcomm’a göre en büyük talep kablosuz kulaklık

Kullanıcılar kulaklıklarında kablodan kurtulmak ve daha küçük boyutta uygun fiyatlarla daha iyi kalite ve daha fazla teknoloji istiyor.

Qualcomm’un 2018 State of Play raporuna göre ses ile ilgili ürünlerin kullanıcıları daha önce hiç olmadığı kadar bilinçli ve Çin, ses teknolojisini erken benimseyenler arasında lider konumda.

Qualcomm Incorporated’ın iştiraki Qualcomm Technologies International, Ltd., Nesnelerin İnterneti (IoT) Sektörü Analist Atölyesi’nde 2018 State of Play raporunu yayınladı. Çin, Birleşik Krallık ve ABD’den 6.000 tüketiciye yapılan anketi temel alan raporla Qualcomm, satın almaya etki eden etmenleri analiz etmeyi ve tüketicilerin ses teknolojisi hakkında ne düşündüğünü ve kullanıcıların teknolojiyle nasıl bir etkileşim içinde olduğunu daha iyi anlamayı hedefliyor.

Qualcomm Technologies International, Ltd. Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ses ve Müzikten Sorumlu Genel Müdürü Anthony Murray, konuyla ilgili “Sonuçları gördüğümüzde bazı şeyler bizi çok şaşırttı. Tüketicilerin gerçek kablosuz cihazları benimsediğini biliyorduk ama katılımcıların yüzde 80’inden fazlasının kablosuz kulaklığa geçmek istediği Çin’de bu teknolojiye yönelik trend çok güçlü. Amerika’da ise katılımcıların yarısından fazlası kablosuz kulaklıklara geçiş yapmak istiyor. Gerçek kablosuz teknolojisinin bu tüketiciler tarafından bu kadar hızlı benimsenmesi heyecan verici. Dikkat çeken başka bir sonuç ise birçok tüketici akıllı hoparlör ve sesli kullanıcı arayüzlerini de benimsiyor. İnsanlar artık akıllı hoparlörünü alıp dışarıda veya evinin içinde dolaşabilmek veya anlık, sanki bir insanmış gibi sesli cevapla karşılaşmak istiyor. Bu da yeni nesil ürünlerin kalabalık ortamlarla uyumlu olması, bağlanırlığın birçok modelini ve hem cihaz hem de bulut temelli yapay zekayı desteklemesi ama aynı zamanda genişletilmiş taşınabilirlik için gerekli olan batarya gücüne ve ömrüne sahip olması anlamına geliyor” dedi.

Ses sektörü, heyecanlı ve dönüşümlerin gerçekleştiği bir dönemi yaşıyor. Herkes tüm ses ekosisteminden, artırılmış bir ses kalitesi deneyimlemeyi bekliyor. Bu beklenti, net bir şekilde büyümeye de devam ediyor. Tüketiciler, ses kalitesinde beklenen bu artışı hem düşük fiyatlı ürünlerde hem de telefonla birlikte sunulan kulaklıklarda istiyor. Birçok üretici; gerçek kablosuz deneyimi, sanki bir insanmış gibi sesli cevap, ultra düşük güç tüketimi ve entegre edilmiş aktif gürültü kesme gibi özelliklerin yanında kulak içi spor koçluğu gibi çeşitli yeni kullanım durumlarını da kapsayan ürünler üretmek için bir yarış içinde. Murray, sözlerine “Müşterilerimize bu özellikleri başarıyla sunabilecek ürün ve platformları üretiyor olmaktan mutluluk duyuyoruz” diyerek devam ediyor.

2018 State of Play raporunda dahil olan bazı anahtar bulgular:

  1. Birçok tüketici, ses cihazlarına olan merakının arttığını iddia ediyor. Katılımcıların yüzde 78’i, kablosuz kulaklık veya hoparlörlerinde yüksek çözünürlüklü (24-bit) ses ve daha önce yalnızca en son teknolojiye sahip kulaklıklarda bulunan ve çok beğenilen bir özellik olan Aktif Gürültü Kesme özelliğini istediklerini söylüyor.
  2. Katılımcıların yüzde 47’si, kablosuz kulaklığın yanında verildiği bir akıllı telefonu alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtiyor. Bağlantı türleri arasında ise Bluetooth® kablosuz teknolojisi en çok tercih edilen olarak dikkat çekiyor.
  3. Sektör artık işitme cihazlarının tanıtılması için hazır. Anketi cevaplayanların yüzde 78’inin fitness takibi ve sesli asistan kapasiteleri gibi ek özellikleri destekleyen gerçek kablosuz kulaklıkları satın alma ihtimali daha yüksek.
  4. İnsanlar sesli arayüzleri benimsedi. Anketi cevaplayanların yüzde 78’i akıllı hoparlör, ev bağlantı merkezi veya hayatı kolaylaştıran diğer elektronik cihazlarıyla ses dili veya doğal dil ile etkileşim içinde olmak istediğini belirtiyor.
  5. Akıllı hoparlörler en çok beğenilen tüketici ses cihazı olarak dikkat çekiyor. Anketi cevaplayanların yüzde 32’si, 12 ay içerisinde yalnızca bir cihaz alacak olsalar; entegre bulut temelli ses asistanına sahip bir akıllı hoparlörü tercih edeceklerini söylüyor.
  6. Ankete katılan tüketicilerin neredeyse yarısı, hücresel bağlanırlığı desteklemesi için ihtiyaç duyulan batarya ömrüne sahip olan ses destekli hoparlörü dışarıya çıkarabilme ve hareket halindeyken kullanabilme imkanına sahip olmak istiyor.
  7. İngiltere’den cevap verenler, akıllı hoparlör ve gerçek kablosuz kulaklık gibi yeni ses teknolojilerini Çin ve ABD’den cevaplayanlara kıyasla daha yavaş benimsiyor.

Çin, Birleşik Krallık ve ABD’deki 6.000 yetişkin akıllı telefon kullanıcısının katıldığı anketi temel alan ve OnePoll Ltd tarafından gerçekleştirilen çalışma, kişisel ses cihazları ve hoparlörlerde güncel tüketici davranışlarını ve satın almaya etki eden etmenleri belirlemeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda Qualcomm ve Qualcomm’un müşterilerinin de kullanıcılarının beklentilerini karşılayacak ve yaşamlarını zenginleştirecek ses teknoloji ve ürünlerini tasarlamasına yardımcı oluyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir