OperatorHub

Red Hat, AWS, Google Cloud ve Microsoft OperatorHub kurdu

Red Hat işbirliğine girdiği AWS, Google Cloud ve Microsoft ile birlikte OperatorHub.io topluluk sitesini hizmete sundu. OperatorHub.io, Kubernetes Operatör destek hizmetleri bulmak için kullanılacak bir ortak kayıt merkezi olarak tasarlandı.

Operatör nedir?

Operatörler, Kubernetes-yerlisi uygulamaların paketlenme, hizmete alınma ve yönetilme yöntemidir. Kubernetes uygulamayı ise, hem Kubernetes üzerinde hizmete alınan hem de Kubernetes API’leri ve kubectl araçlar kullanılarak yönetilen bir uygulama olarak tanımlayabiliriz

Operatörler, bir uygulamanın Kubernetes üzerinde çalışması için gereken ve bazen rutin ve sıradan bazen ise karmaşık görevlerin otomatik olarak yapılmasına yardımcı olarak kullanıcılara fayda sunarlar. Bir operatör, Kubernetes CLI kullanarak güncellemeleri, yedeklemeleri ve ölçeklendirmeleri otomatik hale getirir ve yerine uymayan bir şeyler varsa onları da tarayabilir.

Kısacası operatörler, uygulamaların operasyonel düzeyde Kubernetes’e hazır hale gelmesi için çalışırlar. Operatörler, geliştiriciler ve Kubernetes yöneticileri ile bir araya gelerek kaynakların hazır tutulması, ölçeklendirme ve yedekleme/düzenleme gibi hizmetler dahil olmak üzere genel bulut benzeri hizmetlere otomasyon avantajı kazandırıyorlar. Ayrıca hangi altyapıda olursa olsun fark etmeksizin tüm Kubernetes ortamlarındaki hizmetlerin taşınabilir kılınmasını da sağlıyorlar.

Operatör kavramı, üretici topluluklar ve yazılım sağlayıcıların dikkatlerini her geçen gün daha fazla üzerinde toplarken, mevcut operatör sayısının da arttığı gözlemleniyor. Ancak bugüne kadar, gerek geliştiriciler gerekse Kubernetes yöneticileri tarafında, kalite standartlarını karşılayan operatör bulmakta güçlük çekiliyordu.

OperatorHub.io’nun devreye alınmasıyla, bu güçlük aşılıyor ve ortak kayıt merkezi sayesinde mevcut operatörlerin burada yayınlanması ve bulunması gibi bir avantaj doğuyor. Bu sayede Kubernetes için operasyonel düzeyde hazır hizmetlerin tamamlanması da kolaylaşıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir