Rekabet Kurumu, Microsoft’u sevindirdi

Rekabet Kurumu, Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti., Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited hakkında yürütülen soruşturmanın sonuçlandığını duyurdu.

Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti., Microsoft Corporation, Microsoft Ireland Operations Limited tarafından dağıtım kanallarına yönelik baskı ve indirim sistemleri yolu ile Gelecek Bilişim ve İletişim A.Ş.’nin faaliyetlerinin zorlaştırılarak 4054 sayılı Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin tespiti için yürütülen soruşturmayla ilgili Rekabet Kurumu’ndan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Soruşturma, 27.05.2008 tarih ve 08-35/465-165 sayılı Kurul kararının Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmesini takiben dosyanın yeniden değerlendirilmesi kapsamında başlatılan önaraştırma sonucunda açılmıştı. Soruşturma safhasında, bahse konu teşebbüs tarafından bilgisayar üreticilerine Gelecek Bilişim ve İletişim A.Ş. ürünlerinin satılmaması ve reklamının yapılmaması yönünde baskı uygulanıp uygulanmadığı, işletim sistemleri satışında kullanılan indirim ve desteklerin ayrımcı veya rakipleri dışlayıcı olup olmadığı incelendi.

13.06.2013 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda, Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti., Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited tarafından dağıtım kanallarına yönelik baskı ya da uygulanan indirim, kampanya ve geri ödeme destekleri yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilmediğine, bu nedenle adı geçenlere aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca idari para cezası verilmesine gerek olmadığına oybrliğiyle ile karar verildi.” denildi.

Yargı yolu Ankara İdare Mahkemeleri olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 13.06.2013 tarih, 13-36/481-211 sayılı kararın açıklama metnine kurumun web sitesinden ulaşılabiliyor.

Konuyla ilgili şu haberleri de okuyabilirsiniz:

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir