Rus ‘Facebook’u VKontakte’nin kurucusu kovuldu

Rusya merkezli sosyal ağ VKontakte’nin kurucusu Pavel Durov görevden alındı. Durov, görevden alınması üzerine, sosyal ağın tamamen Putin taraftarlarının eline geçtiği suçlamasında bulundu.

Ayrılık sonrası Rusya’yı terkettiğini, bir daha ülkeye dönmek niyetinde olmadığını belirten Durov, yeni bir sosyal ağ kuracağını açıkladı.

Durov, 1 Nisan’da VKontakte Genel Müdürlüğü görevinden istifa ettiğini açıklamış, 3 Nisan’da ise şaka yaptığını söyleyerek istifasını geri çekmişti.

Ancak VKontakte ortakları, geri çekme kararının 21 Nisan’da e-posta ile bildirildiğini gerekçe göstererek, Durov’u görevden aldı.

2014 yılı başlarında şirketin geçmiş yıllardaki ekonomik faaliyetlerine ilişkin inceleme başlatılmış ve şirketin ortağı Özbek asıllı Rus milyarder Alisher Usmanov, kurucu Durov’u suçlamıştı.

Durov, ocak ayında hisselerinin yüzde 12 hissesini satmıştı. Durov’un, Rusya Güvenlik Servisi ile yaşanan bir çatışma sonrasında hisselerini satmak zorunda kaldığı iddia ediliyor.

VKontakte’nin kurucusu Durov’un Ukrayna’daki protestolara katılanların kişisel verilerini Rusya Güvenlik Servisi’yle paylaşmayı reddettiği için bu noktaya gelindiği belirtiliyor.

Durov, Facebook’a benzer bir arayüze sahip olan VKontakte’yi 2006 yılında kurdu. VKontakte, kısa sürede Rusya’nın popüler sosyal ağı haline geldi.

VKontakte, Rusya, Kazakistan ve Ukrayna’da en çok kullanılan ikinci sosyal ağ konumunda. Belarus’ta ise en çok tercih edilen sosyal ağ. VKontakte, günlük 60 milyon kullanıcıya sahip. Facebook’un Rusya’daki kullanıcı sayısı ise 13 milyon.

VKontakte’nin hisselerinin yüzde 52’si Özbek asıllı Rus milyarder Alisher Usmanov’a ait Mail Group tarafından kontrol ediliyor. Kalan yüzde 48 hisse ise United Capital Partners adlı yatırım fonunda bulunuyor.

Sosyal ağ, kullanıcılar tarafından yüklenen müzik ve videolarşa uluslararası telif haklarını ihlal ettiği için sürekli hedefte. Telif hakkı gözetmeden içerik yüklendiği için de Rusya’da kısa sürede popüler hale geldi.

Başarılı girişimci Durov, genellikle halktan uzak bir yaşam sürmekle birlikte, zaman zaman St. Petersburg’taki VKontakte ofislerinin pencerelerinden kağıt paralardan yapılmış uçaklar uçurmak gibi ilginç hareketleriyle gündeme gelmişti.

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir