Rusya 36 ülkede GPS istasyonu kuruyor

Moskova’da düzenlenen Uluslararası Uydu Navigasyon Forumu’nun bugün gerçekleştirilen açılışına katılan Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Sergey İvanov, burada yaptığı konuşmada, Rusya’nın 36 ayrı ülkede 50 adet küresel uydu konumlandırma sistemi istasyonu (GLONASS) kurmayı planladığını belirtti.

Kurulması planlanan istasyonların benzerlerinin şu an Brezilya ve Antarktika’da faal durumda olduğunu kaydeden İvanov, kurulacak istasyonlarla mevcut küresel uydu konumlandırma sisteminin zemin ölçme segmentinin gelişmesi sonucunda elde edilecek olan daha garantili ve kesin sonuçların, mevcut sistemin kullandığı teknolojinin Dünya pazarında daha iyi bir noktaya gelmesini sağlayacağını da sözlerine ekledi.
Dünya’nın yörüngesine konumlanmış olan Rus Uydu Navigasyon Sistemi şu an tam kapasite ile çalışıyor.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, sistem içerisinde yer alan 28 uzay aracından 24’ü normal çalışma rejiminde bulunmakta ve Dünya’nın her yerinden anlık veri alabilmekte. Kısa adı GLONASS olan navigasyon sisteminin kesinliği ise 2,9 metre. Sistem, yolcu ve yük taşımacılığının yanı sıra, tapu – kadastro ve adli kovuşturma gibi faaliyetlerdeki acil ve olağanüstü ihtiyaçlara da anlık cevap verebiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir