Rusya: Manning’e verilen ceza çok ağır

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’nın insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konularında resmi temsilcisi Konstantin Dolgov, “Manning’e verilen ceza, ABD’nin insan hakları konusunda lider olma iddialarının temelsiz olduğunu gösterirken ayrıca çifte standart uygulamasının da bir örneği sayılır.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasında yayınlanan bildiride, “ABD ordusunda er olarak görev yapmış olan Manning’e yöneltilen son derece ağır suçların özü ve kendisinin Amerika devleti önünde işlediği gerçek suç boyutu parantez içine alınırsa (Amerika mahkemesinin bir ayrıcalığı olarak), şunu görmemiz mümkün: Amerikalı örgütler dahil, birçok insan hakları örgütünün verdiği bilgiye göre, Manning tarafından açıklananlar, Irak ve Afganistan operasyonları sırasında sivil halkı öldürme, tutukluları işkenceye maruz bırakma dahil insan hakları konusunda, kısaca, Amerika yönetiminin çabalayıp ısrarla tüm dünyaya dayatmaya çalıştığı her konuda, ABD ordusu tarafından uluslararası mevzuata karşı çok ciddi ihlaller işlenmiş olduğunu ortaya koydu. Bildiğimiz kadarıyla, insan hakları konusunda uluslararası denetim mekanizmalarının ciddiyetine ve özellikle BM İnsan Hakları Konseyi’nin prosedürlerine rağmen, şimdiye kadar ABD’de söz konusu ihlallerle ilgili hiç kimse bir ceza almadı.” denildi.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Dolgov, “Yabancı ülkelerde sözde fikir ve gösteri özgürlüğü dahil bazı özgürlüklerin ihlaline ilişkin mahkemelerin aldığı kararların Amerikalı bürokratlar tarafından sıkça eleştirildiği görülebilir. Ancak kendi çıkarları zedelendiğinde ABD’nin adli makamları gerekçesiz ve ağır kararlar verebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir