Rusya’dan Google’a ‘Gmail’ uyarısı

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin bilgi politikası komisyonu, kişisel verilerin işlenmesi ve Gmail servisinin uyguladığı filtreleme ile elektronik mektupları okuma mekanizmaları sırasında Rusya vatandaşlarının haklarına uyulması konusunda Google temsilcilerinden bilgi istedi.

Komisyonun başkanı Ruslan Gattarov, Rusyalıların yazışmalarına izinsiz erişim ile ilgili denetim düzenlediklerini belirtti. Senatör, “Gmail kullanıcılarının yazışma gizliliğine uyma konusunda Google’ın 13 Haziran 2013 tarihinde ABD bölgesel mahkemesine gönderdiği mektubun içeriğiyle ilgili bilgiler medyaya yansıtılmıştı. Bu mektupta şirket, Gmail kullanıcılarının yazışmalarına erişme ve yazışmalardan alınan bilgileri kullanma hakkını kendinde saklı tuttuğunu bildirdi. Vatandaşlarımızın yazışmalarına bu tür izinsiz erişim, Rusya Anayasası’nın doğrudan ihlalidir.” dedi.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, söz konusunun vatandaşların iletişim gizliliği ile kişisel gizlilik hakları olduğunu belirten Gattarov, bunun dışında başta ticari ve mesleki olmak üzere Rusya yasalarınca korunan diğer gizlilik türlerinin ihlal edildiğini de sözlerine ekledi.

Senatör, “Rusya Anayasası 2. maddesi uyarınca insan ve vatandaş haklarına ve özgürlüklerine uyulması ve bu hakların ve özgürlüklerin korunması, devletin bir görevi olduğunu dikkate alırsak Google’dan bu konuda bilgileri dinlemek isteriz.” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir