Rusya’dan Google’a ‘Gmail’ uyarısı

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin bilgi politikası komisyonu, kişisel verilerin işlenmesi ve Gmail servisinin uyguladığı filtreleme ile elektronik mektupları okuma mekanizmaları sırasında Rusya vatandaşlarının haklarına uyulması konusunda Google temsilcilerinden bilgi istedi.

Komisyonun başkanı Ruslan Gattarov, Rusyalıların yazışmalarına izinsiz erişim ile ilgili denetim düzenlediklerini belirtti. Senatör, “Gmail kullanıcılarının yazışma gizliliğine uyma konusunda Google’ın 13 Haziran 2013 tarihinde ABD bölgesel mahkemesine gönderdiği mektubun içeriğiyle ilgili bilgiler medyaya yansıtılmıştı. Bu mektupta şirket, Gmail kullanıcılarının yazışmalarına erişme ve yazışmalardan alınan bilgileri kullanma hakkını kendinde saklı tuttuğunu bildirdi. Vatandaşlarımızın yazışmalarına bu tür izinsiz erişim, Rusya Anayasası’nın doğrudan ihlalidir.” dedi.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, söz konusunun vatandaşların iletişim gizliliği ile kişisel gizlilik hakları olduğunu belirten Gattarov, bunun dışında başta ticari ve mesleki olmak üzere Rusya yasalarınca korunan diğer gizlilik türlerinin ihlal edildiğini de sözlerine ekledi.

Senatör, “Rusya Anayasası 2. maddesi uyarınca insan ve vatandaş haklarına ve özgürlüklerine uyulması ve bu hakların ve özgürlüklerin korunması, devletin bir görevi olduğunu dikkate alırsak Google’dan bu konuda bilgileri dinlemek isteriz.” dedi.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  İnsan kaynakları blogları yarışıyor

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir