Sabancı Üniversitesi de Fujitsu’yu tercih etti

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, araştırmalarında kullanmak üzere Fujitsu Yüksek Performanslı Hesaplama çözümünü seçti.

Sabancı Üniversitesi bünyesinde 2011 yılında 25 Milyon Avro yatırımla kurulan Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM), gelişimi kapsamında Yüksek Performanslı Hesaplama ihtiyacı için, süper bilgisayar alanında 30 yıllık tecrübeye sahip Fujitsu’yu seçti.

Fujitsu tarafından kurulan sistem, 35 bin 664 çekirdekten oluşuyor ve 21,54 Tflop/s işlem süratine sahip. Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan çok sayıda akademisyen, araştırmacı ve yüksek lisans öğrencisi bu sistem ile hayata geçirdikleri moleküler modellemenin yanı sıra teorik ve analitik modelleri daha hızlı ve güvenilir olarak uygulayıp, simüle edebilecekler. Bunun sonucunda çok sayıda araştırma ve analiz, çok kısa sürede bilgisayar mühendisliği uygulamaları ile çözüme ulaştırılabilecek.

Aynı zamanda rektör yardımcılığı görevini de yürüten Sabancı Üniversitesi Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü Prof. Dr. Hasan Mandal, konuyla ilgili şunları söyledi;

“Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde ileri malzeme, çevre, sağlık, enerji, savunma, gıda alanlarında, insan odaklı, güvenlikli araştırma ve uygulamalar yapılıyor, yeni teknolojiler ve ileri ürünler geliştiriliyor, yerel ve küresel teknoloji liderleri yetiştiriliyor. Merkez, sanayi, farklı üniversiteler ve araştırma kurumları ile işbirliğini teşvik ederek, Türkiye’nin yararına olacak çeşitli teknoloji alanlarında yetenekli araştırma uzmanlarının daha etkin çalışmalarına olanak sağlıyor.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir