Samsung, Çin ve Hindistan’da tahtını kaptırdı

Son açıklanan verilere göre, yılın ikinci çeyreğinde Çinli cep telefonu üreticisi Xiaomi ve Hint şirketi Micromax, kendi ülkelerinde Samsung’u geçti. Bu sonuçta, Xiaomi ve Micromax’ın Samsung’un modellerine göre daha ucuz olması önemli etken.

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin’de Nisan-Haziran ayları arasında 108 milyon cihaz satıldı. Bu, aynı dönemdeki küresel akıllı telefon satışlarının yüzde 40’ına karşılık geliyor.

700 milyon Çinlinin akıllı telefonu var. Çin’in nüfusu bunun iki katı ve pazar hala doymuş değil. Uzmanlar, önümüzdeki dönemde büyümede belirleyici faktörün fiyat olacağını söylüyor. Xiaomi, bu anlamda Çin şirketi olmanın avantajına sahip.

Xiaomi’nin, geçen yıl Çin’de pazar payı yüzde 5’ti. Bu yıl yüzde 14’e çıkarak Samsung’u ikinciliğe itti. Xiaomi’nin popüler Redmi modeli Samsung Galaxy’lerden çok daha ucuza; 100 dolardan biraz fazlaya satılıyor.

BBC’nin haberine göre, bu telefonların iyi kameraları ve hızlı işlemcileri var. Ancak sektör uzmanlarına göre Redmi, Apple cihazlarını andırıyor. Sadece dört yıl önce kurulan şirketin Samsung karşısında liderliğini nasıl sürdüreceğine dair soru işaretleri var.

Dünyanın en büyük cep telefonu pazarlarından biri olan Hindistan’da her ay 20 milyon adet cihaz satılıyor. Ancak cep telefonu üreten Hint şirketi yok. Hint şirketleri üretimi Çin’e yaptırıyor.

Micromax, Çin’de üretilen ancak Hintli kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tasarlanan telefonlarla pazar payınının lideri. Şirketin ilk telefonu X1i’nin bir aylık pil ömrü var. Hindistan’ın birçok köyünde elektrik yok.

Bu nedenle telefonu şarj etmek pahalı ve bunun için en yakın kasabalara gitmek gerekiyor. 30 gün ömrü ve 40 dolarlık fiyatıyla bu telefon büyük bir girişimcilik başarısı olarak görülüyor. Şirketin başarısındaki bir diğer faktör de iki sim kartlı, şık telefonlar üretmesi.

Hindistan’daki bazı uzmanlar, Micromax’ı kalitesiz bir telefon üreticisi olarak görüyordu ve büyük markalara tehdit oluşturabileceğini tahmin etmiyordu. Ancak şirketin reklamlarında Avustralyalı aktör Hugh Jackman’ı oynatması herkesi hazırlıksız yakaladı.

Jackman, Canvas serisi telefonların marka elçisi oldu. Kampanyayla şirketin satışları ikiye katlandı, Samsung tahtından oldu. Counterpoint adlı şirketin araştırmasına göre Micromax pazar payının yüzde 16.6’sına, Samsung da yüzde 14.4’üne sahip.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir