SAP’nin ‘bulut’ta 2020 hedefi 28 milyar Euro gelir

Alman teknoloji şirketi SAP 2014 mali yılının dördüncü çeyrek ve 31 Aralık’ta sona eren 12 aylık yıl sonu finansal sonuçlarını açıkladı.

Tüm yıla ilişkin IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirleri %45’lik büyüme ile efektif ve sabit kurlarda 1,1 milyar Euro’ya ulaştı. SAP, 2020 yılı itibarıyla bulutta 7 kat büyüyerek 28 milyar Euro gelire ulaşmayı hedefliyor. SAP 2014’te açıkladığı ‘Run Simple’ ‘Sadeleştir’ stratejisi ile büyümesini ve bulut gelirlerinde yakaladığı ivmeyi koruyor.

IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirleri 2014 dördüncü çeyrekte %72 artış gösterdi ve 2014 yılsonu itibarıyla beklentileri karşılayarak bulut gelirlerinde %45’lik büyüme sağlandı.

Yılsonunda 2,3 milyar Euro’yu aşarak, bulut abonelikleri ve destek faturalamada %94 büyüme.
Gerçek zamanlı iş platformu SAP HANA’da güçlü büyüme: HANA müşterileri 5800’e, Business Suite on HANA müşterileri 1850’ye ulaştı.

Peşin yazılan gelir ağırlıklı yapısından, döneme eşit dağılan gelir yapısına hızlı geçişe rağmen yazılım ve yazılımla ilgili servis geliri hedefleri yakalandı.

Faaliyet kârı beklentisi yakalandı ve şirketin buluttan sunulan hizmetkapasitesi yükseldi.
2020 yılı itibarıyla bulut abonelikleri ve destek gelirlerinde 7,5-8 milyar Euro ve toplam gelirlerde 26-28 milyar Euro hedef belirlendi.

“2014-2020 arasında 7 kat büyüyeceğiz”

SAP CEO’su Bill McDermott, 2014 sonuçları hakkında şu değerlendirmede bulundu: “2014’te müşterilerimizin işlerini dönüştürmelerine yardım etmek hedefiyle yola çıktığımız Run Simple (Sadeleştir) stratejimiz amacına ulaştı. SAP, HANA platformu, dünyadaki en geniş bulut portföyü ve en büyük iş ağı ile güçlü bir büyüme sağladı.”

McDermott, sözlerine şöyle devam etti: “SAP, 21’inci yüzyılda şirketler için büyüme formülüne hayat veriyor: İş ağları üzerinden, gerçek zamanlı platformlarda basitleşen süreçleri ile çalışma. Öngörülebilir iş modelleri yaratmak üzerine faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bulut hedeflerimizi bir kez daha yükseltiyoruz. 2014 ile 2020 yılları arasında bulutta 7 kat büyümeyi hedefliyoruz.”

saphana

SAP CFO’su Luka Mucic, şunları söyledi: “Bulutta olağanüstü bir büyüme yakaladık. IFRS olmayan toplam bulut faturalamada ve IFRS olmayan bulut gelirlerinde 3 milyar Euro’nun üzerine çıktık. Gelecekte buluttaki ivmenin artacağına inanıyoruz. Bulut aboneliklerinin 2018 yılında yazılım lisansı gelirlerini geçmesini bekliyoruz. Şu an itibariyle SAP olarak hedefimiz, bulutta artan faaliyet kârı için bariyerleri kaldıracak ölçeğe ulaşmak.”

“SAP, Türkiye’de büyümesini sürdürüyor”

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, yılsonuna dair şirketin Türkiye performansını şöyle değerlendirdi: “Tüm bölgelerde olduğu gibi Türkiye’de de büyümemizi sürdürdük ve 2014’te çift haneli büyüme elde ettik. Geniş çözüm yelpazemiz ve sunduğumuz yenilikçi teknolojilerle her sektörden müşterilerimizin işlerine değer katmaya ve onların iş süreçlerini sadeleştirmeye devam ediyoruz.”

SAP 2015 öngörülerini açıkladı

SAP, 2014 değerlendirmesiyle birlikte 2015 yılına ilişkin finansal öngörülerini de açıkladı. Buluttaki büyüme ivmesine dayanarak SAP 2015 yılında IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirinin sabit kur oranları üzerinden 1,95-2,05 milyar Euro’ya ulaşmasını ve %86’lık bir büyüme beklediğini açıkladı.

Concur ve Fieldglass satın almalarının bu büyümeye yaklaşık 50 puanlık bir katkıda bulunması bekleniyor. 2015 yılı sonunda IFRS olmayan bulut ve yazılım gelirlerinin sabit kurlarda %8-10 artmasını bekliyor. (2014: 14,33 milyar Euro.) IFRS olmayan faaliyet kârının 5,6-5,9 milyar Euro aralığında olmasını bekliyor. (2014: 5,64 milyar Euro.)

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir