Siber güvenlik ve anayurt güvenliğinde güç birliği

STM ve TÜBİTAK BİLGEM, anayurt güvenliği ve siber güvenlik konularında artık birlikte çalışacak. IDEF’15 fuarında imzalanan protokolle iki kurum ortak hareket ederek yeni çözümler araştıracak.

Türkiye, siber güvenlik alanındaki önlemleri artırmak, yeni çözümler bulmak için çalışmaları hızlandırıyor. STM ile TÜBİTAK BİLGEM, günümüzün en büyük tehdit alanlarının başında gelen siber güvenlik konusunun da içinde olduğu bir protokol imzaladı.

STM ve TÜBİTAK BİLGEM arasında ülke güvenliği açısından kritik öneme sahip olan “siber güvenlik” ve “anayurt güvenliği” konularında ortak hareket ederek bu alanlarda ortak çözümler üretmek için işbirliği yapacak.

Yeni ürünler ve pazar araştırmaları

Yapılan işbirliği anlaşmasına göre TÜBİTAK BİLGEM’e ait ürünler için pazar, müşteri ve rekabet analizi gerçekleştirilecek. Bu ürünlerin ticarileştirilmesi ve pazara sürümü sağlanacak. STM ve TÜBİTAK BİLGEM’in yaptığı bu güç birliği iki kurum arasında bilgi değişimini de kapsıyor.

Ortak siber tatbikatlar

Protokolün imzalanmasının ardından iki taraf çalışma gruplarını oluşturacak. Tarafların mutabakatıyla, protokol kapsamında eğitim, danışmanlık, ortak Ar-Ge faaliyetlerinde bulunma, teknoloji geliştirme projeleri oluşturma faaliyetleri yapılacak.

Ayrıca ortak konferanslar, sertifika, lisans ve yüksek lisans seviyesinde ortak eğitim programları, yurt içi/dışı muhtelif etkinlikler kapsamında ortak tatbikatlar düzenlenmesi için iş planlarının hazırlanarak uygulanması gerçekleştirilecek.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir