Singapur Merkez Bankası’ndan Bitcoin’e izin

Singapur Merkez Bankası (MAS) şirketlerin mal ve hizmet satışlarında para birimi olarak Bitcoin kabul etmesine müdahale etmeyeceğini ve sanal para birimlerinin denetlemeye tabi olmadığını açıkladı.

Singapur merkezli bitcoin borsası Coin Republic, merkez bankası ile yazışmalarına dayanarak sitesinde açıklama yaptı.

Singapur Merkez Bankası tarafından yine aynı ülkede faaliyet gösteren Bitcoin borsası Coin Republic’e gönderilen elektronik postada Singapur’da sanal para birinlerinin regülasyona tabi olmadığı ve şirketlerin mal ve hizmet alışverişinde sanal para birimi kabul etmesinin kendi ticari kararı olduğu bildirildi.

Bitcoin

Coin Republic’ten David Moskowitz yaptığı açıklamada, “Singapur’un yıllardır süre gelen serbest ticaret politikası öne çıkan finans ve ticaret merkezi olmasını sağladı. İleri görüşlü devletimiz, sürpriz bir kararla Asya kıtasının bitcoin finans merkezi olmaya karar verdi” dedi.

Merkez bankasının bitcoin regülasyonu konusundaki açıklaması başka biçimlerde de yorumlanabilir. Bazı Bitcoin taraftarları, sanal para biriminin merkez bankası tarafından uygun biçimde regülasyona tabi tutulmasının aslında Bitcoine halkın gözünde güven kazandıracağını düşünüyor.

Çin hükümetinin “Çin Finansal Seddi” olarak adlandırılan yasaklamalar ile Çin’de Bitcoin ticaretine darbe vurmasından sonra Bitcoin sahibi Çin vatandaşlarının sanal paralarını Singapur’da harcayabilecekleri, hatta Singapur’da banka hesabı açarak paralarını gerçek paraya çevirebilecekleri öngörülüyor.

Kaynak: TechnoAsia, Coin Republic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir