Siri, Çin’de ‘fuhuş hizmetinden’ vazgeçti

Apple’ın, Çin’deki kullanıcılarına fuhuş hizmetleri bulmakta yardımcı olan bir uygulamayı değiştirdiği bildiriliyor. Resmi China Daily gazetesinin haberine göre iPhone’larda sesli sekreter görevi yapan Siri, isteyen kullanıcılara genelevlerin adresini veriyordu.

Fuhuşun yasak olduğu Çin’de bu uygulama, Twitter benzeri mikroblog sitesi Sina Weibo’da en çok tartışılan konulardan biri olmuş, neredeyse dokuz milyon kullanıcı yorum yapmıştı.

Şimdi Siri’nin yanıtını değiştirdiği ve artık bu konuda tavsiyede bulunmadığı belirtiliyor. Çeşitli konularda sesli sorular sorulabilen Siri’nin Mandarince versiyonu geçen yaz hizmete girmişti.

Çinli avukatlar Siri’nin eskort hizmetleri ve genelevleri tavsiye etmesinin “toplumsal istikrarı tehdit ettiğini” belirtmişti. Çin, Apple için, ABD’den sonra ikinci büyük pazar.

Sina Weibo’da yapılan yorumlardan birinde, Siri’nin geleneksel Çin yemekleri sunan lokantalar bulmaktansa genelev bulma konusunda daha başarılı olduğu kaydedildi. Bir diğer kullanıcı ise “Bir cep telefonu bunları biliyor da, polis bilmiyor mu?” sorusunu yöneltti.

China Daily, polisin Siri’nin verdiği tavsiyelerin doğru olup olmadığını belirleyemediğini söylüyor. Siri’nin şimdi genelevlerle ilgili sorulara “Bir yanlışınız var galiba” ya da “Bu adda birisini bulamadım.” türünden yanıtlar verdiği bildiriliyor. Apple, konuyla ilgili yorum yapmadı.

Siri, geçen yıl da ABD’de kürtaj yapan kliniklerin adresini veremediği, bunun yerine hamilelere bilgi veren merkezleri tavsşye ettiği için kürtaj karşıtı olmakla suçlanmıştı. Yaz aylarında ise, “En iyi akıllı telefon hangisi?” sorusuna “Nokia Lumia 900” yanıtını vererek alay konusu olmuştu.

BBC’nin haberine göre, ancak bu yanıt kısa sürede değişti ve Siri “Ne, başka akıllı telefonlar da mı var?” demeye başladı. Bunun üzerine Nokia, Apple’ı uygulamaya müdahale etmekle suçladı; ancak Apple iddiaları yanıtsız bıraktı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir