ağ güvenliği para

Şirketler veriden para kazanıyor

DELL tarafından yapılan ve 2 bin 200 BT yöneticisinin katıldığı “Global Veri Koruma İndeksi” araştırmasına göre; şirketlerin yüzde 41’i son on iki ayda plansız sistem aksaklığı yaşarken, yüzde 28’i ise veri kaybına uğradı. Araştırmaya göre şirketlerin yüzde 36’sı ise elde ettikleri verilerden para kazanmaya başladı.

Veri koruma çözümlerine güven az

Araştırmaya göre; veri kaybının yüksek maliyetli geri dönüş riskine rağmen, şirketler sahip oldukları veri koruma çözümlerine pek güvenmiyor. Yine şirketlerin yüzde 63’ü, sistemleri ve verileri tam olarak kurtarma konusunda hizmet seviyesi hedeflerine ulaşabileceğinden pek emin değilken yüzde 84’ü ise sahip olduğu mevcut veri koruma çözümünün gelecekteki ticari zorlukların aşılmasını sağlamayacağını düşünüyor.

Açığı fark etmek aylar sürebiliyor

Dijitalleşen dünyada veri kaybetmekle para kaybetmenin aynı şey olduğuna dikkat çeken GlassHouse Genel Müdürü Alp Bağrıaçık, “Siber hırsızların verilere ulaşması sadece günler alırken şirketlerin bir siber güvenlik açığı olduğunu anlaması aylar alabiliyor. Dolayısıyla siz verinizden para kazanmaya çalışırken aylarca sizin verilerinizi başkaları kullanmış, silmiş hatta kilitlemiş bile olabilir. Siz bunu öğrenene kadar da iş işten geçmiş olur” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir