‘Sızıntı’ Facebook’tan kaçışı hızlandırdı

Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin iletişim kayıtlarını gizlice toplama programı üstüne eski çalışanı Edward Snowden tarafından açıklamada bulunması sonucunda kopmuş skandal, sosyal paylaşım sitelerini etkiledi.

Facebook’taki sayfalarını kapatan İnternet kullanıcılarının sayısı artıyor. Uzmanlara göre bu domino etkisi yaratıyor. Birinin ardından dostları da sosyal paylaşım sitesindeki sayfalarını kapatmaya başlıyor.

Sosyal paylaşım siteleri yetkilileri bu eğilimlere dair açıklamada bulunmadıklarından, kayıplarına dair doğru bilgiler yok. Ama uzmanlar ileride sosyal paylaşım sitelerinden kaçışın büyük boyutlar alacağı kanısında.

Daha bir zaman önce İnternet kullanıcısının Facebook’taki sayfasının varlığı, ilerici olmasının belirtisi sayılırken günümüzde ‘internet bağımlısı’ olmasının belirtisi olarak nitelendiriliyor. Ama uzmanların bir çoğu, gösteriş yanlısı olan internet kullanıcıları sayısının azaldığı kanısına varıyor.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Rusya Toplum Odası üyesi blogcu Anton Korobkov Zemliyanskiy, Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi eski çalışanı Edward Snowden tarafından yapılan açıklamalanın sonucu ortaya çıkan skandalın sosyal ağlardan kaçışta bir rolü olduğunu kaydetti.

Zemliyanskiy’ye göre, “Amerikan Güvenlik Dairesi’nin tüm internet kullanıcılarının iletişimini gizlice izlediğine dair bilgiler, birçokları üzerine şok etkisini yaptı ve bu da sosyal paylaşım sitelerinden kaçışa yol açtı.

Facebook yetkilileri, kayıplarına dair konuşmaları yorumlamaktan ve buna ilişkin somut rakamları vermekten kaçınıyor.

Amerikalı Piper Jaffray şirketince yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, gençlerin Facebook’a olan ilgisi son yıl içinde yüzde 33’ten yüzde 23’e indi. Demek ki, şirket yöneticilerinin mevcut durumdan endeşelenmesi için ciddi sebepler var.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir