Snowden Çin’de marka oluyor

Çin gazetesi South China Morning Post bugün geçtiği haberde, Pekin’de faaliyet gösteren bir şirketin Amerikan Devleti’nin izleme faaliyetlerini açığa çıkaran CIA eski çalışanı Edward Snowden’in onuruna ‘Snowden’ markası için patent başvurusu yaptığını yazdı.

Elektronik cihazlar için yazılım geliştirme konusunda faaliyet gösteren ve söz konusu başvurunun sahibi olan Hong Yuan Lan Xiang Şirketi’nden yapılan açıklamada, Snowden’in ortaya koyduğu yeni bilgiler doğrultusunda şirketin kendi alanında büyük çaplı ilerlemeler kaydettiği belirtildi.

Snowden markası hem Çince hem de İngilizce olmak üzere şirket tarafından ekolojik otomobiller için geliştirilen gizli yazılımın ismi olarak kullanılacak. Hong Yuan Lan Xiang Şirketi, söz konusu yazılımın gerek Çin’deki, gerekse yurtdışındaki ekolojik otomobil kullanıcılarına satışı konusunda yüksek beklentilere sahip.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, patent başvurusu 1 yıldan 15 aya kadar bir zaman zarfında sonuçlanabilir. Öte yandan, South China Morning Post’a konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan uzmanlar, Çin Hükümeti’nin firma faaliyetlerinde siyasi bir ima olduğu gerekçesi ile Hong Yuan Lan Xiang Şirketi’nin Snowden’in onuruna yaptığı patent başvurusunu reddedebileceğini de ifade ettiler.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir