Snowden, Sakharov Ödülü’ne aday

Amerikan istihbaratının faaliyetlerini uluslararası kamuoyuna sızdıran Edward Snowden, Avrupa’nın en büyük insan hakları ödülü olan “Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü”nün üç adayı arasında yer aldı. Snowden, Avrupa Parlamentosu’ndaki Yeşiller partisi üyelerince ödüle aday gösterilmişti.

Bu yılki Sakharov Ödülü’nün diğer adayları arasında Pakistan’da kızların da eğitilmesine olanak verilmesi gerektiğini savunduğu için başından vurulan Malala Yousafzai bulunuyor.

Avrupa Parlamentosu, daha önceki yıllarda Nelson Mandela ve Aung San Suu Kyi’ye Sakharov Ödülü’nü vermişti.

Parlamentonun Yeşiller Grubu, “Snowden’ın Amerikan istihbarat faaliyetlerini açığa vurmakla, insan haklarına ve Avrupa yurttaşlarına çok büyük bir hizmet vermiş olduğunu” kaydetti.

Rusya’dan sığınma hakkı istemiş olan Snowden, Avrupa Parlamentosu’na gönderdiği yazılı mesajında, “Bireylerden ziyade bütün bir nüfusun izlenmesi, günümüzde, insan hakları bakımından en büyük sorunu oluşturmakta.” dedi ve Avrupalı siyasetçilere teşekkür etti.

Sovyet bilim adamı ve rejim aleyhtarı Andrei Sakharov adına, her yıl düşünce özgürlüğü için çaba gösteren kişilere verilen ödülün bu yılki sahibi 10 Ekim’de açıklanacak.

BBC’nin haberine göre, bu yılki üçüncü aday ise, Belarus’ta Aleksandır Lukaşenko’nun yeniden cumhurbaşkanı seçilmesini protesto ettikleri için 2010 yılında hapse mahkum edilen bir grup siyasi muhalif.

Bu yılki Sakharov Ödülü’ne Hollandalı Avrupa Parlamentosu milletvekili Marietje Schaake ve diğer 40 milletvekilince aday gösterilen ve İstanbul’daki Gezi protestoları sırasında dikkat çeken Erdem Gündüz öncülüğündeki “Duran Adam” eylemcileri ise finale kalamadı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir