Snowden’a Almanya’dan ‘şeffaflık’ ödülü

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın telefon ve internet kayıtlarını izleme programını basına sızdıran Snowden, Almanya’da “Whistleblower Ödülü”ne layık görüldü.

Alman Bilim Adamları Birliği ve nükleer silahlara karşı çıkan avukatların oluşturduğu IALANA adlı organizasyon ile Uluslararası Şeffaflık (Transparency International) örgütü, yaptıkları ortak açıklamada, çoğu zaman işveren veya devlete karşı kötü durumları ortaya çıkaranlara verilen “Whistleblower Ödülü”nün bu yıl Snowden’a verileceği bildirildi.

1999 yılında sonra iki yılda bir açıklanan ödüle 2011 yılında, ABD askerlerinin Irak’ta yaptıkları helikopter saldırısının videosunu ortaya çıkaran “anonim” rumuzlu bir kişiye verilmişti. Ödül, 3 bin euro değerinde.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Rusya göçmen bürosu kurumu, sığınma başvurusu değerlendirilen Edward Snowden’in Rus topraklarında serbest şekilde dolaşabilmesi için kendisine izin belgesi verildiğini duyurdu.

Edward Snowden 23 Haziran’dan bu yana Moskova’nın Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı’nın transit bölümünde bulunuyor. ABD yönetimi casuslukla suçladığı Snowden’in pasaportunu iptal etmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir