Snowden’in babası Rusya vizesini aldı

Eski CIA çalışanı Edward Snowden’in babası, Rusya Federasyonu vizesini aldığını açıkladı, ancak oğlunu ne zaman ziyaret edeceğini belirtmedi. Haberi, ABC televizyonuna dayandırarak Associated Press haber ajansı geçti.

ABD merkezli gazete Wall Street Journal, Lon Snowden’in gelecek hafta Rusya’ya oğlunun yanına ziyarete gitmeyi planladığını bildirmişti.

Avukatıyla birlikte 5 Ağustos’ta vize başvurusunda bulunan Lon Snowden ve hukukçuları, Rusya vizesinin 10 iş günü içinde verildiği, ek bir ücret karşılığında ise bu sürenin 3 güne indirilebileceği koşullarından hareket ediyorlar.

Lon Snowden’in katıldığı “This Week” programında avukatı Bruce Fein ile birlikte Rusya vizesini aldığını açıkladığını aktaran Associated Press, oğlu ABD’yi terk ettiği andan itibaren babasının kendisiyle doğrudan konuşmadığını belirtti. Ajansın verdiği habere göre Lon Snowden, oğlunun gelecekte ABD’ye dönmesini istiyor. Ancak, memleketinde oğlunu adil bir yargılamanın beklemediğini düşünüyor, çünkü bu konuda ABD hükümeti tarafından herhangi bir garanti verilmedi.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Snowden’in Rusyalı avukatı Anatoliy Kuçerena, 6 Ağustos’ta, Snowden’in babasına, arkadaşlarına ve akrabalarına davet gönderdiğini açıklamıştı. Avukat, Rusya’da geçici sığınma hakkı alan Snowden’in, babasının ziyareti ardından ne yapacağı konusunda karar vermeye planladığını kaydetmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir