Sony F65 CineAlta’ya akademi ödülü

Sony F65 CineAlta dijital film kamerası, Film Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen Bilim ve Mühendislik Ödülü’nü kazandı. Sony ve Panavision tarafından geliştirilen Genesis de 11 Şubat 2017’de, Los Angeles’taki Beverly Wilshire Oteli’nde yapılan törende ödül sahibi oldu.

CineAlta, Sony dijital film kameralarının marka adıdır. CineAlta, “Sinema” ile İtalyancada “en iyi” anlamına gelen “Alta” kelimelerinden türetilmiştir ve Sony’nin sinema prodüksiyonunda dijital görüntü kalitesini yükseltme taahhüdünü temsil etmektedir.

F65, Sony’nin en iyi büyük sensörlü çekim kamerası. 20 megapiksel F65, 8K tek CMOS görüntü sensörü ile donatılmıştır ve süper 35 mm kamera alanında sektörün en yüksek çözünürlüğünü elde etti. F65, kayıt cihazları gibi aksesuarlarla dosya boyutunu küçülten bazı RAW modlarda yüksek kaliteli görüntüleri kaydetme özelliğine sahip.

Bu kamera, 2011’de piyasaya çıktığından beri, filmler, diziler ve belgesellerden canlı eğlence ve spor etkinlikleri, reklamlar ve ziyaretçi merkezlerine kadar her şeyi HD, 4K ve ötesinde çekmek için kullanıldı.

Film Sanatları ve Bilimleri Akademisi, F65’i “öncü niteliğindeki yüksek çözünürlüklü görüntüleme sensörü, mükemmel dinamik aralığı ve Full 4K çıkışı” ve ayrıca Sony’nin “olağanüstü görüntü kalitesi sunan, eşsiz fotosit yönlendirmesi ve gerçek RAW kaydı” özellikleri nedeniyle ödüle layık gördü.

Sony ve Panavision tarafından geliştirilen Genesis, 1950-1080 dizisinde düzenlenmiştir ve 12,4 megapiksellik süper 35 mm film boyutlu tek CCD ile donatıldı. Genesis, piyasaya çıktığı yıl olan 2005’te, sektördeki sensörler arasında 35 mm sferik film lensine doğrudan bağlantılı sunan ilk sensördü.

Bu ürün “bilinen bir form faktörü ve aksesuarlar kullanan Genesis’in tasarım özellikleri, görüntü yönetmenleri tarafından benimsenen ilk dijital kameralardan biri olmasını sağladı,” ifadeleriyle öncü bir dijital film kamerası olarak Bilim ve Mühendislik Akademisi Ödülü’ne de layık görüldü.

İlginizi çekebilir:  God of War: Ascension, Türkçe seslendirmeli geliyor

Sony Corporation Yöneticisi Toshihiko Ohnishi konuyla ilgili şunları söyledi:

“Sony’nin yüksek kaliteli görüntüleme teknolojisi ve çözüm tekliflerindeki gücün sinema sektörüne yaptığı katkıların takdir edildiğini bilerek bu ödülü almaktan onur duyuyoruz. Panavision ile birlikte geliştirilen Genesis, dijital film kameraları çağını başlattı. Sony tarafından eşsiz bir şekilde geliştirilen F65 ise çekimden izlemeye kadar 4K dijital iş akışını başlattı ve dijital olarak 4K içerik üretimini önemli bir oranda destekledi.”

Sony Corporation Profesyonel Ürünler Grubu 2. Ürün Tasarımı Bölümü Kıdemli Genel Müdürü Fumihiko Sudo ise şu açıklamayı yaptı:

“Genesis; Full HD çözünürlük, Full RGB büyük tek CCD, maksimum 50 fps çekim yapabilme özelliği, geniş renk alanı ve yüksek dinamik aralığın yanı sıra Sony SRW-1 VTR ile değişken hızda kayıt gibi, zamanı için oldukça yüksek nitelikte olan teknolojik başarılara ulaştı. F65, 8K CMOS sensörüyle yalnızca daha yüksek hassasiyet ve daha yüksek dinamik aralığı hayata geçirmekle kalmadı, aynı zamanda değişken hızlarla büyük kapasiteli RAW görüntüleri belleğe kaydedip bilgisayara aktararak kullanımı kolay bir iş akışı oluşturmayı başardı. Her iki kamera da uzun zamandır profesyoneller tarafından kullanılıyor. Yıllardır aştığımız zorlukların ve çabalarımızın büyük takdir görmesinden dolayı çok memnunum.”

HD gelişiminin başladığı 1980’lerden bu yana Sony, sinema sektörü için yenilikçi tekliflerle teknolojik zorlukların üstesinden gelmeye devam etti. Sony, 2000 yılından günümüze kadar dijital film kameralarına verdiği “CineAlta” markası altında, hem yüksek kaliteli görüntülemeye hem de verimli prodüksiyon iş akışları oluşturmaya devam etti. Sony, sinema sektörünün değişen ihtiyaçlarının ötesine geçmeye devam ediyor ve teknoloji ile görüntü kalitesini yükseltmeye ve görsel deneyimi en üst düzeye çıkarmaya verdiği önemi sürdürüyor.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir