Sony, üç ayda 1,2 milyar zarar etti

Japon elektronik devi Sony Eylül’e kadarki üç aylık dönemdeki net zararının 136 milyar yen (1,2 milyar dolar) olduğunu açıkladı.

Sony’nın zorluklar yaşayan cep telefonu kolu yüzünden oluştuğu kaydedilen zararı, ekonomi uzmanlarınca beklendiğinden düşük çıktı.

Eylül ayında şirket, yıllık toplam zararının, tahminlerden dört kat yüksek olacağını bildirmişti. Sony şimdi, yıllık zararının 230 milyar yeni bulacağını tahmin ediyor.

Bugün yapılan açıklamada,geçen yılın aynı dönemine oranla satışların % 7,2 oranında artarak 1,9 trilyon yene ulaşmasına rağmen, Eylül’e kadarki dönemde faaliyet zararının 85,6 milyar yen olduğu kaydedildi.

Şirket genel satış rakamlarındaki artışın oyun ve şebeke hizmetleri satışlarından kaynaklandığını ve PlayStation 4’ün katkısını da yansıttığını belirtti.

Sony, akıllı telefon sektöründe Apple ve Samsung gibi küresel rakipleri karşısında yarıştığı için önemli miktarlarda gelir kaybediyor.

BBC’nin haberine göre, Japon şirketi, özellikle Çin’deki akıllı telefon piyasasında, yerel şirketlerin rekabeti karşısında geride kaldığı için, faaliyetlerini azaltmaya başlayacak. Sony bu yıl televizyon üretimi alanında da Samsung dahil Asyalı rakipleri karşısında zorlanıyor.

Şirketin yönetim kurulu başkanı Kazuo Hirai bundan iki yıl önce Sony’nin kâr sağlamayan elektronik dallarını düzelteceğini taahhüt etmişti. Ancak bu yılın başlarında Hirai, Sony’nin 2015’e dek zararda olacağı tahmininde bulundu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir