SPK’dan Turkcell yönetimine 3 atama

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu’ndaki 3 üyeyi görevden alarak yerlerine atama yaptı.

SPK’nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, şirketin yönetim kurulu üyelerinden Çukurova Grubu’ndan Mehmet Bülent Ergin, Sonera Holding’den Tero Erkki Kivisaari ve Altimo Grubu’ndan Oleg Adolfoviç Malis’in 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 17. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yönetim kurulu üyeliği görevinden alınarak yerlerine Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler’in atanmasına karar verildi.

Sözkonusu duyuru şöyle:

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin (Şirket), Kurulumuzun Seri: IV, No: 56 sayılı “Kurumsal Yönetim İlkelerinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına İlişkin Tebliğ”i ile belirlenen Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum amacıyla, bağımsız yönetim kurulu üye atanması ile esas sözleşme değişikliklerini yapmamış olması, söz konusu gerekliliklerin yerine getirilebilmesi için Şirket’e gerekli sürenin verilmiş, bilgilendirme ve uyarı yazılarının  gönderilmiş olmasına karşın Şirket tarafından gerekli yükümlülüklerin yerine getirilmemiş olması nedeniyle, 6362  sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 17. maddesinin ikinci fıkrası hükmü uyarınca, Kurumsal Yönetim İlkelerinden bağımsız yönetim kurulu üyesi seçimine ilişkin uyum zorunluluğunun yerine getirilmesini teminen;  1) Şirket’in yönetim kurulu üyelerinden Mehmet Bülent ERGİN, Tero Erkki KIVISAARI ve Oleg Adolfoviç  MALIS’in 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 17. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yönetim kurulu üyeliği  görevinden alınarak yerlerine Ahmet AKÇA, Atilla KOÇ ve Mehmet Hilmi GÜLER’in atanmasına,  2) Yönetim kurulu üyeliğine atanan kişilerin, yerlerine usulüne uygun olarak yeni bağımsız üyeler seçilip göreve başlayana ya da Kurulumuzca bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar görev yapmalarına,  3) Esas sözleşmesini Kurulumuzun Seri:IV, No:56 sayılı Tebliğ’i hükümlerine uygun olarak değiştirmesi için  Şirket’in uyarılmasına,  karar verilmiştir.

Turkcell Holding’in ortaklık yapısı

İMKB’de işlem gören Turkcell İletişim Hizmetleri’nin ana hissedarı olan Turkcell Holding, Çukurova Telecom Holdings (CTH) tarafından yüzde 53 hisseyle kontrol ediliyor. Geriye kalan yüzde 47’lik kısım ise TeliaSonera’ya ait. CTH’de ise Altimo’nun yüzde 49, Çukurova’nın yüzde 51 hissesi bulunuyor. Turkcell İletişim Hizmetleri’nde ise dolaylı olarak TeliaSonera’nın yaklaşık yüzde 37, Çukurova Grubu’nun yüzde 13,81, Altimo’nun ise yüzde 13,22 hissesi var.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  3 büyük ilin trafik durumu NTV ekranlarında

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir