Suudi Arabistan’da Viber engellendi

Akıllı telefon ve bilgisayarlar üzerinden mesajlaşma ve konuşma programı Viber’ın genel müdürü, programlarının Suudi Arabistan’da engellendiğini açıkladı. Talmon Marco, yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’daki insanların, temel özgürlüklerinin ellerinden alındığını söylediklerini aktardı.

Viber’ın neden yasaklandığını bilmediğini söyleyen Marco, program üzerindeki engellemenin yakın zaman içinde kaldırılacağını da söyledi.

Suudi yetkililer, Mart ayında Viber’ı ve diğer şifreli mesajlaşma hizmeti veren teknoloji firmalarını uyarmış, bu mesajlaşmaların izlenmesi için bir yol sağlanmaması durumunda programların engelleneceğini söylemişti. Talmon Marco, Suudi yetkililere bu bilgiyi vermeyi reddettiklerini de söyledi.

Viber’ın ücretsiz telefon ve mesajlaşma hizmetinin Suudi Arabistan’da çalışmıyor olması tümüyle beklenmedik bir gelişme olarak değerlendirilmiyor.

Suudi Arabistan telekomünikasyon denetleyici kurumu, Skype ve Whatsapp ile birlikte Viber’ı da uyararak, bu sistemlerin izlenmesine izin vermemeleri durumunda engelleneceklerini söylemişti.

Marco, Suudi internet hizmet sağlayıcıların ve cep telefonu operatörlerinin birkaç ay önce hizmetin işleyişi hakkında sorular sormaya başladığını da söyledi.

‘Bu soruları sormalarının nedeninin, kullanıcıların konuşmalarını takip edip mesajlaşmalarını okumak olduğuna inandıklarını’ da söyleyen Marco, “Sistemi anlamalarının onlara yardımcı olacağını düşünmediklerini, ancak yine de bu bilgiyi vermediklerini ” de ifade etti.

Skype ve Whatsapp hizmetleri üzerinde ise henüz bir engel yok. Suudi Arabistanlılar, kendilerine daha önce yaşamadıkları kadar büyük bir iletişim imkanı sağlayan bu uygulamalara büyük ilgi gösteriyor. Marco, şirketinin, engeli aşmak üzere bir teknoloji üzerine çalışmaya başladığını da belirtti.

BBC’nin haberine göre, Viber’ın İran’daki deneyimlerinin, firmaya, bu tür engellerle mücadele konusunda ciddi bir birikim sağladığını belirten Marco, birkaç hafta içinde engeli aşmayı umduklarını da belirtti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir