Taksi şoförlerinden akıllı telefon protestosu

Londralı taksi şoförleri, İngiltere başkentinin merkezinde akıllı telefon protestosu düzenledi. Şoförler, akıllı telefonlardan taksi çağırmayı mümkün kılan Uber uygulamasını protesto etti. Haberi TheGuardian duyurdu.

Siyah taksi araçlarını düşük hızla sürerek Trafalgar Meydanı’na gelen ruhsat sahibi taksiciler, daha sonra polisin uyarılarına rağmen bazı ana yolları kapattı. Neticede Londra trafiği en yoğun saatlerde felç oldu.

Londra’da son zamanlarda Uber uygulamasına ilgi arttı. Uygulama sayesinde başkentin her yerinden taksi çağrılabiliyor. Taksiler birkaç dakika sonra çağrılan yere geliyor.

taksi-londra

Uygulamayı, ruhsatlı taşıyıcı olan bağımsız taşımacılar birliğinden sadece çağrı üzerine taşımacılık yapan bazı şirketler kullanıyor. Geleneksel kara taksiler ise sokaktan da yolcu alabiliyor.

Akıllı telefon uygulaması, kara taksilerin müşteri kaybetmesine yol açarken taksi duraklarının da durumunu baltaladı.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, kara taksi şoför birlikleri, Uber uygulaması nedeniyle sokaklarda ruhsatsız taksilerin de çalışmaya başlamasından endişe duyuyor.

Uber uygulaması birçok Avrupa ülkesinde yasaklanmış, nisan 2014 yılında da yasaklı ülkelere Belçika’da katılmıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir