Tata Communications, Turkcell Superonline’la anlaşma imzaladı

İletişimde yeni bir dünyanın kapılarını aralayan dünyanın lider firmalarından Tata Communications, Türkiye’nin yenilikçi telekom operatörü Turkcell Superonline ile işbirliği anlaşması imzaladı. Çok protokollü etiket anahtarlaması ağı (MPLS) düğümü kurmak için yapılan bu işbirliği, Tata Communications’ın global MPLS ağının kapsamını geliştirerek, bölge içindeki ve dışındaki küresel ve bölgesel işletmelere doğrudan ve güçlü bağlanabilirlik sağlayacak.

Bu ortaklık, Türkiye ve çevresindeki Turkcell Superonline’ın sınır ötesi fiber bağlantı kurduğu ülkelerdeki işletmelerini, Tata Communications’ın küresel MPLS ve Ethernet ağlarına bağlamasına da imkan sağlayacak. Video konferans ve yönetilen güvenlik gibi diğer katma değerli hizmetlere de bu varlık noktası (PoP) ile erişilebilecek.

İşbirliğiyle ilgili açıklama yapan Tata Communications Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesel Başkanı Radwan Moussalli, “Turkcell Superonline ile uzun süreden bu yana devam eden bir stratejik ortaklığımız bulunuyor. İstanbul’daki yeni MPLS düğümü ise dünya çapında global bağlanabilirlik kapsamımızın en son halkası olarak görülebilir. Bu ağ, sadece Orta Doğu’yu dünyadaki gelişmiş piyasalara bağlayan bir geçit olmakla kalmayacak; aynı zamanda Tata Communications’ın kapsamlı küresel ağı sayesinde Afrika ve Güneydoğu Asya gibi coğrafyalarla da ticari ilişkilerin gelişmesini sağlayacak” dedi.

Turkcell Superonline Toptan Satış Yönetimi Direktörü Emre Erdem ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Tata Communications gibi küresel oyuncularla stratejik ortaklık kurmak, bölgede esnek ve güvenilir bağlanabilirlik sağlama stratejimiz açısından büyük önem taşıyor. Ülke içinde 32.000 kilometrelik fiber ağ kurmak için yatırım yaparak, geleneksel ipek yolunu Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa arasında bir ‘fiber otoyol’a dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Tata Communications’ın küresel kapsama ağıyla birlikte müşterilerimize, dünya standartlarında gelişmiş teknoloji ve erişim sağlamayı hedefliyoruz.”

Tamamıyla kendine ait dünyanın en büyük deniz altı kablo şebekesini yöneten ve en üst katman (Tier-1) IP ağını işleten Tata Communications, 200’den fazla ülkeye 400 PoP üzerinden bağlanabilirlik sağlıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir