Teliasonera, Kerimova’ya rüşvet mi verdi?

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un büyük kızı Gülnara Kerimova’nın, ülkede faaliyet gösterme izni karşılığında İskandinav Telekom şirketi Teliasonera’dan 300 milyon dolar rüşvet aldığı iddia ediliyor.

İsveç, Finlandiya, Norveç devletlerinin sahibi olduğu şirket hakkında yapılan kara para incelemesinde, İsveçli savcıların 2007’den itibaren Teliasonera yöneticileriyle Gülnara Kerimova ekibi arasında yapılan yazışmalara ulaştıkları belirtiliyor.

TeliaSonera iştiraki Fintur Holding’in Başkanı Serkan Elder tarafından, Özbek Telekom Bakanı Ahmeduli Arifov’a hitaben yazılan bir e-postada, Özbekistan pazarına girmek için işbirliği önerildiği ve kurulacak yerel şirketin Kerimova’nın ekibiyle birlikte yönetilmesi teklif edildiği iddiası gündemde.

Bu teklif sonucunda görüşmelere Uzdunorbita adlı telekom şirketinin başkanı Behzat Ahmedov’un aracı olduğu ileri sürülüyor. Gülnara Kerimova’nın 13 şirkette hissesi bulunduğu iddia ediliyor.

WikiLeaks’in sızdırdığı ABD’nin diplomatik yazışmalarında Gülnara Kerimova ‘soyguncu baron’ olarak nitelendirilmiş ve Cumhurbaşkanı kızı olma imtiyazını kullanarak ülkede faaliyet göstermek isteyen şirketlerden rüşvet aldığı, servetinin milyarlarla ifade edildiği belirtilmişti.

Geçtiğimiz ay İsveç televizyonunda yayınlana bir belgeselde, TeliaSonera ekibinin Gülnara Kerimova adına görüşmeleri yürüten Behzat Ahmedov’u ‘deli’ olarak nitelendirdiği ortaya çıkmıştı.

MTS skandalı sonrasında Ahmedov, yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Özbekistan dışına kaçan Ahmedov’un akıbeti bilinmiyor.

Ahmedov, İsviçre ve İsveç’de devam eden kara para aklama soruşturmalarıdaki dört adlı şüpheli biri. İsviçreli savcılar Cenevre’de Ahmedov’un banka hesaplarındaki 600 milyon dolar dondurmuş durumda.

TeliaSonera ise, Gülnara Kerimova’ya rüşvet verdiği iddialarını reddediyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  AndroidOne, ‘General Mobile 4G’ ile Türkiye’de

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir