Alternatif telekom yusuf ata ariak telkoder

TELKODER kurucusu Yusuf Ata Arıak vefat etti

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) kurucusu ve ve Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak 6 Nisan 2020 tarihinde vefat etti. Arıak, 5 yıldır kanser tedavisi görüyordu.

Arıak’ın cenazesi yarın (7 Nisan 2020) saat 11:00’de Ankara Karşıyaka Mezarlığı Eski Camii’de kılınacak cenaze namazını müteakip defnedilecek.

TechnoLogic olarak, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Yusuf Ata Arıak kimdir?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Yüksek Mühendisliği mezunu olan Yusuf Ata Arıak iş hayatına 1971’de Türkiye Elektrik Kurumu’nda başladı.

Daha sonra İstanbul Elektrik Dağıtım Şebekesi Geliştirme ve Islahı projesinde görev aldı. Ardından Türkiye Elektrik Kurumu Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başmühendisliği görevini yürüttü.

1977 Yerel seçimleri ile Ankara Belediyesi’nde Belediye Meclisi üyeliği, Genel Sekreterlik ve Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Türkiye Büyükşehir Belediye’lerinde ilk Genel Sekreterlik yapan kişiydi.

Görev alanında Belediyenin yeni tüm yatırımlarının yanı sıra EGO ve ASU Genel Müdürlükleri de yer aldı. Aynı dönemde Belediyenin yan kuruluşları olan Tanzim Satış, Ekmek Fabrikası ve Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin (AŞOT) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

12 Eylül müdahelesinin ardından önce ANT A.Ş. ve daha sonra Eser Telekom ve Kablonet firmalarının Yönetim Kurulu üyeliklerini üstlendi.

Alternatif / Yeni telekom işletmecilerinin kurduğu sivil toplum örgütü olan TELKODER (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği) kurucularından olan Arıak, 2002 yılından bugüne TELKODER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekteydi.

TELKODER, kuruluşundan bu yana aktif tüm alternatif telekomünikasyon şirketlerinin ve internet servis sağlayıcıların temsilcisi oldu. Halen, Türkiye’nin sadece alternatif işletmecilerini temsil eden öncü bir sivil toplum kuruluşudur.

Yusuf Ata Arıak, halen sektörde 42 yıldır hizmet veren Eser Telekom Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı’ydı.

TELKODER: Türk Telekom’da aynı hatalar tekrarlanmamalı

TELKODER’den hızlı ve ucuz internet için iki öneri

TELKODER: Türkiye fiberde çağ atlayacak

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir