Temassız harcamalar 1 milyar Euro’yu aştı

Visa Europe, 2013 yılının ilk çeyrek sonu rakamlarına göre Avrupa’daki Visa markalı temassız kart kullanımının Ocak-Mart 2013 döneminde yüzde 46 oranında arttığını açıkladı.

Aylık işlem adedi Mart ayında 19 milyonu aşarken, temassız kartlar ve Visa payWave uygulamasına sahip akıllı telefonlarla yapılan harcamaların tutarı 1 milyar Euro’yu geçti. Türkiye’de Mart 2013 itibariyle 69 bin temassız terminal ve 6 milyonun üzerinde Visa markalı temassız kart bulunuyor.

Visa Europe’un açıkladığı verilere göre, Avrupa’da temassız kartların kullanımı önemli bir noktaya ulaştı. Avrupa’da Mart 2013 itibariyle Visa markalı temassız kart adedi 58 milyona ulaşırken bu kartlarla gerçekleşen aylık işlem adedi 19 milyonu aştı. Avrupa çapında, tüketicilerin Visa markalı temassız kartları ve Visa PayWave uygulamasına sahip cep telefonlarını kullanarak alışveriş yapmasına imkân sağlayan 797 bin temassız terminal bulunuyor.

2013 sonunda Türkiye’de 8,5 milyon adet Visa temassız kart olacak

Temassız ödemelerin Türkiye’de hızlı bir şekilde benimsendiğini ve günlük hayatta kullanıldığını belirten Visa Europe Türkiye Üye İlişkileri Genel Müdür Yardımcısı Merve Tezel “2005 yılından bu yana temassız ödemeler alanında sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da birçok ilke imza attık. Bugün, tüketicilere hızlı ve kolay alışveriş yapma imkânı sağlayan temassız kart kullanımının Türkiye de yaygınlaştığını görüyoruz. Visa Europe olarak tüketicilerimize sunduğumuz “hayatlarını kolaylaştırma” vaadimizi yerine getirmeye devam ettiğimiz için mutluluk duyuyoruz” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir