Tesla Elon Musk

Tesla Model Y ile büyümeye devam edecek

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ilk kez yıllık kâr açıkladı. 10 yıl önce halka açılan şirket, yılın son çeyreğinde 386 milyon dolar kâr elde ettiğini duyurdu.

Böylece hisselerinin yüzde 27’si Güney Afrikalı girişimci Elon Musk’a ait olan şirket 2019’u 35,8 milyon dolar kâr ederek tamamladı. Açıklamanın ardından şirketin son sekiz aydır yükselişte olan hisselerinin değeri yaklaşık 11,5 arttı.

2019 şirket için dönüm noktası oldu

Tesla’nın açıklamasında 2019’un şirket için bir dönüm noktası olduğu belirtildi. Açıklamada şirketin, Şanghay’da planlanandan daha erken açılan fabrikası ve üretimine yeni başlanan görece düşük fiyatlı yeni SUV’si “Model Y” ile büyümeye devam edeceği vurgulandı. Model Y’de ilk teslimatların bu çeyreğin sonlarında başlaması bekleniyor.

Tesla gelecek yıl Almanya’nın başkenti Berlin yakınlarında yeni bir fabrika açmayı planlıyor. Şirket yetkilileri 2020’de toplam 500 bin araç satma hedefini ‘rahatlıkla aşabileceklerini’ söylüyor. Bu hedef tutturulursa, şirket geçen yıla göre satışlarını yüzde 36 oranında artırmış olacak.

Hisselerinin değeri 100 milyar dolara ulaştı

Geçen hafta hisselerinin değeri 100 milyar dolara ulaşan Tesla, Toyota’nın ardından dünyanın en değerli ikinci otomotiv şirketi olmuştu. Hisselerinin değeri son dört ayda iki kattan fazla artan şirket Volkswagen’i geride bırakmıştı.

BBC’nin haberine göre, yıllardır zarar eden şirket, işçi sayısını azaltıp üretim dışı harcamalarında kesintiye gittikten sonra geçen yılın üçüncü çeyreğinde kâr açıklamıştı.

Şirket, Tesla akülerinin yandığı ve araçların aniden hızlandığı yönündeki şikayetler sonrası başlatılan soruşturmalar nedeniyle hiç yıllık kâr açıklayamamıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir