TOSB’da ‘Bağlantılı Otonom Araç’ seferberliği [Video]

TOSB İnovasyon Merkezi ve İTÜ OTAM iş birliğiyle düzenlenen ‘Bağlantılı Otonom Araç Kümelenmesi’ lansman ve networking etkinliğinde otomotiv sektöründe yer alan 50’ye aşkın firmanın üst düzey yöneticileri buluştu.

TOSB İnovasyon Merkezi ve İTÜ OTAM (İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi) koordinatörlüğünde, “Bağlantılı Otonom Araç Kümelenmesi” lansman ve networking etkinliğiyle otomotiv sektöründe yön veren şirketlerin üst düzey yöneticileri bir araya geldi. Etkinliğe ben de katılma fırsatı buldum.

İşbirliği fırsatları değerlendirildi

Etkinlikte, bağlantılı ve otonom araç teknolojileri ekosisteminde rol alan firma temsilcileri hazır bulundu. Firma temsilcileri, işbirliği fırsatlarını değerlendirdi. TOSB İnovasyon Merkezi Genel Koordinatörü ve İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan’ın ‘Kümelenme Tanıtım’ sunumuyla başlayan etkinlik, TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu’nun ‘Kümelenme Vizyon’ konuşması ile devam etti.

TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu
TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu

“3 trilyon dolarlık yeni pazar oluşacak”

Burhanoğlu, bağlantılı otonom araçların 3 trilyon dolarlık yeni bir pazar oluşturacağını dile getirerek, “Yeni bir dijitaleşme pazarından bahsediyoruz. Biliyorsunuz ki bizim dünya otomotiv pazarından aldığımız pay yüzde 1,5 seviyelerinde. Yine bu payı mobilite dünyası açısından bakacak olursak 45 milyar dolar seviyelerine ulaşacağını öngörüyoruz” dedi.

“Teknolojik değişim alanının en büyüğü”

Bağlantılı otonom araç pazarının önemine değinen Burhanoğlu, “Otonom araçların teknolojik değişim alanının en büyüğü olduğunu düşünüyorum. Çünkü, dijitalleşmede birçok trend mevcut. Bunların başında paylaşım ekonomisi geliyor. Yeni nesil davranış modellemesinin getirdiği bir iş alanı. Ayrıca karbon salınımının azaltılmasıyla ilgili ön görülen paylaşım ekonomisinin otonom araçlarla daha üst seviyeye çıkacağını düşünüyorum” dedi.

TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi
TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

2035 yılında araçların yüzde 25’i otonom olacak

Paylaşım ekonomisinin hızla artacağını vurgulayan Burhanoğlu, “2035 yılından itibaren artık yüzde 25 oranında otonom araçları yollarda göreceğiz. 2040’larda ise Amerika’da bu oranın yüzde 60 seviyelerine ulaşacağı öngörülüyor. Bunun yanında otonom araç yapıldığı zaman malzeme teknolojileri çok değişiyor. Yani artık ağır metallerden ya da kompozit plastiklerin dışında artık çok hafif parçalar kullanabilecek böylelikle araçların ayrı bir dinamik yapısı olacak” dedi.

TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi
TOSB İnovasyon Merkezi’nin yapılanması.

“Data hakimiyetinin bizde olması çok kıymetli”

Dünyadaki en önemli hammaddelerden birinin data olduğunu vurgulayan Burhanoğlu, şöyle devam etti: “Sürücüsüz araçlarda bütün data hakimiyetinin bizler tarafından tutulması çok kıymetli. Otomobiller artık bir yerden bir yere ulaştırmanın ötesinde kullanılacak datanın bağlantılı iş modelleriyle yaratacağı yepyeni bir dünya olacak.

İlginizi çekebilir:  Alibaba'nın borsa planı başarısız oldu

“Araçlar artık 4 tekerlekli bilgisayar”

Otomobiller altında 4 tekerlek olan yeni bir bilgisayara dönüşüyor ve biz de TOSB olarak bütün bu yeniliklerin merkezinde olmak istiyoruz. Katma değerin 5’te 1’ini karşılayan bir tedarik sanayi olarak 2 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz. Sizlerin neye ihtiyacı varsa onu yaparak her türlü ekosistemin oluşmasına katkıda bulunmak istiyoruz.”

TOSB İnovasyon Merkezi Genel Koordinatörü ve İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan
TOSB İnovasyon Merkezi Genel Koordinatörü ve İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan

Kümelenme Tanıtım sunumunu gerçekleştiren TOSB İnovasyon Merkezi Genel Koordinatörü ve İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, otomotivde dönüşümü sağlayan mobilite, telematiks, yazılım ve benzeri sektörlerle iş birliklerini ve network’ü artırmak amacıyla böyle bir etkinliği düzenlediklerini belirterek, şunları söyledi:

“50’yi aşkın firma kümelenmenin içerisinde”

“Türkiye’ de birçok firma çok iyi işler yapıyor. Bu kümelenmenin amacı birbirimizin arasında sinerji yaratarak üreticilere bazı alt yapıları sağlamaktır. Ortak projelerin oluşması ve iletişimin artması doğrultusunda şu anda 50’yi aşkın firma kümelenmenin içerisinde yer alıyor.”

Etkinliğin son oturumunda ADASTEC firmasının Otonom Sürüş Teknolojileri semineri ve ardından otonom araç üzerindeki donanım ve kurulumların gösterimi ile sona erdi.

TOSB Sürücüsüz Araç Test Parkuru
TOSB Sürücüsüz Araç Test Parkuru

Otomotiv sektörünün dev firmaları TOSB’da

TOSB’da gerçekleşen lansman ve networking etkinliğinde, AEC, Adler, Altınay, AVL, Adastec, Akplas, Alba Plastik, Asil Çelik, Batron, BİAS, Bites, Cengiz Makine, Çözüm Makine, Eatron, Ecoplas, Eku Fren, Esim, Eteration, Farplas, FEV, FORD, Fren Teknik, GCS Gelecekhane, Hidromek, Hp Pelzer, Heksagon, Honda, IBM, İntract, İTÜ MEAM, İleri Group, Kayten, KARSAN, Leo Mühendislik, Murat Ticaret, Novasim, OTOKAR, Ortem, Ölçsan, Patika, Pimsa, Renault, RePG, Sargetek, Saykal, SK Robotik, TOFAŞ, TÜSSİDE, Takosan, YANDEX, Würth gibi birçok firmanın üst düzey yöneticileri buluştu.

TOSB İnovasyon Merkezi Genel Koordinatörü ve İTÜ OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan’ın konuşmasını aşağıdan izleyebilirsiniz.

ADASTEC firmasının test için kullandığı sürücüsüz aracı yakından görme fırsatı elde ettim. ADASTEC şirketi adına Atalay Taşkoparan toplantıya katıldı. ADASTEC firmasının test otomobilini yakından görme fırsatı buldum. Konuyla ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

ADASTEC yönetici ve danışman ekibi şu isimlerden oluşuyor: Dr. Ali Ufuk Peker, Dr. Kerem Par, Atalay Taşkoparan, Kamil Guclu, Prof. Oguz Tosun, Stefan Boyle, Merih Oztaylan, Murat Emre Duman.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan “İnternet” ile Liz Yayınları tarafından yayımlanan “Teknoloji ve Hayat” adlı kitapların yazarı. Sürekli Basın Kartı sahibi. Bilişim Medyası Derneği ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir