Toshiba beyaz LED üretimine başlıyor

Toshiba, Beyaz LED (Işık Yayan Diyot) seri üretimine başlayacağını duyurdu. Toshiba’nın Japonya’nın kuzeyinde yer alan Kaga üretim merkezindeki 200mm yonga plakası tesislerinde inşa edeceği yeni üretim hattı, 2012 Ekim ayından itibaren Beyaz LED seri üretimine başlayacak.

Uzun ömür ve enerji verimliliği sayesinde genel amaçlı aydınlatma, TV arka aydınlatması ve benzeri alanlarda geniş uygulama olanağı kazanan Beyaz LED pazarı hızla büyüyor. 8,75 milyar Dolar olan pazar büyüklüğünün 2013 yılında 12,5 milyar Dolar olacağı öngörülüyor.

Beyaz LED üretiminde GaN-on-Silicon teknolojisini kullanan Toshiba, Ocak 2012’den beri beyaz LED yongalarını geliştirmek için,  LED aydınlatma teknolojileri ve çözümlerinin başlıca geliştiricisi Bridgelux ile işbirliği yapıyor. Bu işbirliğinin sonucu olarak başarıyla geliştirilen maksimum optik çıkışı 614mW yonga prototipin ardından Toshiba, Beyaz LEDlerin seri üretimine başlama kararı aldı.

Toshiba, Beyaz LED’i üretimde yeni bir büyüme fırsatı olarak görüyor. Şu anda stratejik olarak odaklandığı güç aygıtlarının yanı sıra Beyaz LED üretimini de geliştirerek üretim işini ilerletmeyi planlıyor. GaN-on-Silicon, gallium nitride (GaN) kristallerinin silikon substrat üzerinde büyümesini sağlayan bir teknoloji.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir