Otomotiv ihracatı

Trafik sigortası nedir? Neleri kapsıyor?

Karayolları Trafik Kanunu kapsamında yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası aracınızı kullanırken herhangi bir kaza olması durumunda devreye giriyor. Karşı tarafa verilen bir zarar, ölüm ya da yaralanma durumunda araç sahibinin hukuki sorumluluğu olan masraflar, sigorta poliçesindeki limitler kapsamında sigorta tarafından karşılanıyor. Bu sigorta isteğe bağlı değildir. Trafiğe çıkan her araç için mutlaka trafik sigortasının yaptırılması gerekiyor.

Bu konuda araç sahiplerinin aklı karışabiliyor. Trafik sigortası kasko sigortasından farklı bir sigortadır. Kaza durumunda araç sahibinin yani kaza yapan kişinin kendi masraflarını trafik sigortası karşılamaz. Sadece karşı tarafın masrafları karşılanıyor. Eğer kaza durumunda kendi aracınızın masraflarının da karşılanmasını istiyorsanız bu durumda kasko sigortası yaptırmalısınız.

Trafik sigortası yaptırılmazsa ne olur?

Trafik sigortasını yaptırmayan araçlar bağlanıyor ve trafiğe çıkması engelleniyor. Aracın yeniden trafiğe çıkması için uzun ve zorlu bir prosedürü yerine getirmek gerekiyor. Bu nedenle mutlaka trafik sigortasının yaptırılması tavsiye edilir. Çünkü aracın bağlanması durumunda, aracın yeniden trafiğe çıkması için ödenmesi gereken ücret, trafik sigortası için gereken ücretten çok daha fazladır. Kısacası araç sahipleri için trafik sigortasının yaptırılmaması daha ciddi masraflara yol açar.

Trafik sigortası kapsamı

Bu sigorta türü genel olarak üçüncü kişilere verilen bedeni zararları, maddi zararları ve aynı zamanda başka bir araca verilen zararları kapsıyor. Can kaybı olması durumunda ölen kişinin ailesine ödenmesi gereken meblağ, yaralanma durumunda kişinin hastane masrafları trafik sigortasının kapsamı altındadır. Maddi hasarın tamamı olmasa bile poliçe kapsamında belirtilen limitler dahilinde bir bölümü trafik sigortası tarafından karşılanır.

Artık zorunlu trafik sigortası için internetten online olarak fiyat teklifi alınabiliyor. Bunun için önerimiz Generali Sigorta internet sitesine tıklamanız olacak. Bu sayede en uygun trafik sigortası teklifi alabilir ve aracınızın bağlanmaması için sigortanızı hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Ayrıca sitede trafik sigortası ile ilgili merak ettiğini tüm sorulara da yanıt bulabilirsiniz. Trafik sigortası nasıl hesaplanır, nasıl yapılır, kimin adına yapılır gibi soruların ayrıntılı yanıtları sitede mevcut. Fiyat teklifi alırken bu içeriklere de göz atmanızda fayda var.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir