TÜBİTAK’tan Koç Üniversitesi’ne 10 milyon lira destek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), “1513 Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO) Destekleme Çağrısı” programı kapsamında Koç Üniversitesi’ne aşamalı olarak 10 yıl boyunca 10 milyon lira destek verecek.

Koç Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, TÜBİTAK’ın “1513 TTO Destekleme Çağrısı” programı kapsamında kamu, üniversite ve sanayi perspektifinden stratejik Ar-Ge yönetim süreçlerinin tartışıldığı “Fikri Haklar ve Stratejik Ar-Ge Yönetim Süreçleri Konferansı”nın gerçekleştirildiği bildirildi.

Konferansta Koç Üniversitesi’nin 2009-2013 yılları “Araştırma ve Proje Geliştirme” faaliyetleri, fikri mülkiyet politikası ve TÜBİTAK desteği sonrasında planlanan faaliyetlerden bahsedilirken, konuya ilişkin farkındalığın artırılması ve genel bir bilgilendirmenin yapılmasının amaçlandığı ifade edildi.

TÜBİTAK’ın, Türkiye’de kurulmuş veya kurulacak teknoloji transfer ofislerini geri ödemesiz olarak desteklemeyi planlandığı program kapsamında, Koç Üniversitesi’ne aşamalı olarak 10 yıl boyunca 10 milyon lira destek vereceği kaydedildi.

TÜBİTAK’ın bu yıl ilk kez başlattığı programla teknoloji ofislerinin güçlendirilmesi ve yenilerinin kurulmasını teşvik ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, üniversitelerdeki bilgi ve teknolojinin uygulamaya dönüştürülerek ticarileştirilmesi, üniversite-özel sektör kuruluşları arasında işbirliği oluşturulması ve sanayinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve teknolojinin üniversitede üretilmesine yardımcı olunmasının hedeflendiği aktarıldı.

Ayrıca, TÜBİTAK’ın bu program aracılığıyla, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, Ar-Ge projelerinin oluşturulması, geliştirilmesi ve destekleme faaliyetleri, fikri ve sınai mülkiyet haklarının tescili ve korunması, pazarlanması, ticarileştirilmesi, girişim sermayesi desteği, kuluçka merkezi kurma, iş rehberliği, danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlanmasını amaçladığı belirtildi.

Söz konusu proje kapsamında 2013 ve takip eden yıllarda genel bilgilendirmelerin ve özel eğitimlerin verilmesi planlanıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir