Türk Telekom Grubu, 4G’ye hazır

Türk Telekom Grubu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın açıkladığı 4G yol haritasına hazır olduğunu açıkladı. Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan konuya ilişkin, ‘Türk Telekom Grubu olarak Türkiye’nin 4G’ye geçişine yeni ve müşteri odaklı entegre yapımızla ve 81 ili birbirine bağlayan fiber altyapımızla hazırız. Türkiye’nin 2023 Vizyonu’nda 4G’nin kritik bir rolü olacağına inanıyoruz’ açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin öncü iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom Grubu, yeni ve entegre yapısının yanı sıra, 81 ili birbirine bağlayan fiber altyapısıyla, ülkenin 4G’ye geçişi konusunda istekli olduklarını belirterek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın açıkladığı 4G yol haritasına hazır olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan Türkiye’nin 2023 Vizyonu’nda 4G’nin kritik bir rolü olacağına inandığını belirterek şunları söyledi:

Aslan: ‘Türk Telekom Grubu 4G’de en güçlü aktör olacaktır’

“Dünyanın çevresini 5 kez dolaşacak uzunluğa sahip fiber altyapısı ile Türk Telekom Grubu, 4G’de en güçlü aktör olacaktır. Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda bilgi toplumuna dönüşme sürecinde 4G çok kritik bir rol oynuyor. Biz de bu alandaki en önemli aktörlerden biriyiz ve 4G konusunda hazırız ve istekliyiz.”

Türkiye’nin 4G’ye geçiş için hazır olduğunu belirten Aslan, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’nin 4G’ye hazır olduğunu düşünüyoruz ve 4G’ye geçişte sahip olduğumuz bilgi birikimi ve teknoloji ile çok büyük fark yaratacağımıza inanıyoruz. 4G/LTE’yi, Türkiye’deki tüm iletişim ekosistemini etkileyecek teknolojik bir evrim olarak görüyoruz. Fiber ve 4G birbirinden ayrılmaz bir konsept ve Türk Telekom, 81 ile yayılan 193 bin km’lik fiber alt yapısı ile, mobil şebekelerin transmisyon ihtiyaçlarını bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de karşılamaya hazır.

Dünyada fiberde en çok büyüme kaydeden ülkeler arasında ilk 10’da yer alıyoruz. Ülkemizde sadece 2012 – 2014 yılları arasında evlere ulaştırılan fiber uzunluğu yüzde 60 arttı. Türk Telekom olarak yatırımlarımızın da katkısıyla, bugün Almanya, Fransa gibi ülkeleri geride bırakmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Akdemir: ‘4G konusunda yeni dönemin rehberi olacağız’

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir ise, Türk Telekom Grubu’nun 4G üzerine çalışmalara yeni başlamadığının altını çizdi ve şunları söyledi:

“Grubumuz, 4G’nin kritik başarısı için gereken tecrübeye, vizyona ve kaynağa sahip. Bu anlamda biz bu yeni dönemin “yol göstericisi, rehberi” olacağız. Yol haritamızı LTE’nin daha gelişmiş sürümü olan LTE-Advanced’e göre planlarken Grup olarak yatırımlarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz. İstasyonlarımızı LTE’ye geçebilecek özellikte kurarken, veri taşıyıcı ve işleyici sistemlerimizi buna uygun teknoloji ve mimariyle donattık.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir