Türk Telekom’dan 140 kişilik arama kurtarma ekibi

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, Türkiye’ye Değer çatısı altında hayata geçirdiği Türk Telekom Arama Kurtarma Ekibi (TTAKE) ile Türkiye’ye değer katmaya devam ediyor. Türk Telekom bünyesinde faaliyet gösteren ve 140 gönüllü Türk Telekom çalışanından oluşan TTAKE, son olarak Erciyes’te, çığ öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında “çığda arama kurtarma” eğitimi aldı.

“Türkiye’ye Değer” çatısı altında 2010 yılında 14 Türk Telekom gönüllü çalışanının desteği ile kurulan ve bugün Türkiye’nin 12 bölgesinden 140 gönüllü çalışanı olan TTAKE, bölge coğrafyasına ve karakteristiğine uygun şekilde aldıkları eğitimlere ve çalışmalara devam ediyor. Son olarak 18-20 Ocak 2013 tarihleri arasında Erciyes’te 3 gün 3 gece boyunca devam eden ve çığ riski altında olan bölgelerden toplam 55 gönüllü çalışanın katıldığı “çığda arama kurtarma” eğitimi ile TTAKE üyeleri, çığ öncesi alınması gereken tedbirler, çığda yaralıya ulaşma, çığ sonrası hayatta kalma teknikleri ve donmuş kişilere yapılacak müdahale gibi konuları içinde barındıran geniş çaplı bir eğitim aldılar.

TTAKE üyeleri, kurulduğu günden bu yana “doğada arama ve kurtarma teorik eğitimi”, “toplum afet müdahale takımı eğitimi” ve “selde arama ve kurtarma eğitimi” gibi çeşitli konularda 10’dan fazla eğitim alırken, önemli sempozyum ve tatbikatlara da katıldılar. TTAKE üyeleri ayrıca “temel ilk yardım” ve “arama kurtarma” sertifikalarına da sahipler.

TTAKE, diğer sivil savunma ekipleriyle de sürekli bilgi paylaşımında bulunarak ilgili konularda güncel eğitimleri takip etmeye devam etmenin yanı sıra, afetler karşısında yapılması gereken kuralları anlatan eğitim broşür ve kitapçıklarının dağıtılmasını organize ederek, halkı bilinçlendirme faaliyetlerine de katkıda bulunuyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir