Türk Telekom’un Telefon Kütüphanesi’ne 2 ödül birden

Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi GETEM işbirliği ile geliştirilen Telefon Kütüphanesi Projesi, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından “Cumhuriyetin 100. Yılında Sosyal Sorumlu İşletmeler” teması ile düzenlenen KSS Pazaryeri etkinliğinde “İnsan Hakları Uygulaması Ödülü’’nü kazandı. Telefon Kütüphanesi ayrıca 2012 Avrupa İş Ödülleri’nde (EBA) ulusal şampiyon oldu. Nisan ayında gerçekleşecek ödül töreninde ulusal şampiyon olarak Ruban d’Honneur (Onur Kurdelesi) almaya hak kazanan Telefon Kütüphanesi projesi, EBA Uluslararası Şampiyonluğu için de dünyadaki rakipleriyle yarışacak.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom’un Telefon Kütüphanesi Projesi, biri ulusal, diğeri uluslararası iki önemli ödülün sahibi oldu. Türk Telekom, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (TKSSD) tarafından “Cumhuriyetin 100. Yılında Sosyal Sorumlu İşletmeler” teması ile Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen KSS Pazaryeri etkinliğine, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle geliştirdiği Telefon Kütüphanesi Projesi ile katıldı. Pek çok uluslararası ve ulusal kuruluşun katıldığı ve kuruluşların sosyal sorumluluk projelerinin yarıştığı etkinlikte Telefon Kütüphanesi Projesi, CSR İsveç, İspanya merkezli Foretica, CSR Ukrayna ve CSR Europe gibi Avrupa çapındaki kurumsal sosyal sorumluluk derneklerinin oluşturduğu jüri tarafından bu yıl özel olarak verilen ‘’İnsan Hakları Uygulaması Ödülü’’ne layık görüldü.

2012 Avrupa İş Ödülleri’nde ülke şampiyonu oldu

Türk Telekom, Telefon Kütüphanesi Projesi ile ayrıca 2012 Avrupa İş Ödülleri’nde (European Business Awards / EBA ) 18 Avrupa ülkesi arasından en başarılı 100 ulusal şampiyon arasındaki yerini de aldı. Avrupa çapında çok sayıda firmanın aday olduğu, yenilikçilik, iş mükemmeliyeti ve iş sürekliliği kriterlerinin değerlendirildiği 2012 Avrupa İş Ödülleri’nde “Çevre ve Kurumsal Sürdürülebilirlik” kategorisinde ülke birinciliğini elde etti. 2013 Nisan ayında düzenlenecek törende Ruban d’Honneur (Onur Kurdelesi) almaya hak kazanan Telefon Kütüphanesi Projesi, EBA Uluslararası Şampiyonluğu için de dünyadaki rakipleriyle yarışacak.

Çokişler: Telefon Kütüphanesi projemiz tüm iş uygulamalarına ilham veriyor

Alınan ödüllerle ilgili açıklamalarda bulunan Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Lebin Ebru Çokişler, Türk Telekom’un, kurumsal sorumluluğunun gereği olarak sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğe yönelik yatırımlarla Türkiye için değer yaratma hedefiyle çalıştığını vurgulayarak, “Türkiye’ye Değer çatı markası altında, ülke çapında hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimiz, ulusal ve uluslararası ödüllerle taçlanıyor. Telefon Kütüphanesi projemiz, iş uygulamalarının topluma nasıl katkı sağlayabileceğine yönelik ilham verici bir örnek teşkil ediyor” dedi. Çokişler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk Telekom olarak, iletişim teknolojilerinin yardımıyla, engelli müşterilerimize yönelik ürün, hizmet ve çeşitli projeleri hayata geçiriyoruz. Bu hizmetlerden birisi olan Telefon Kütüphanesi, iletişim teknolojilerinden faydalanarak ülkemizde yaşayan görme engellilerin bilgiye erişimine sağladığı katkıdan ötürü çok önemsediğimiz bir proje. Türkiye genelinde bölgesel ve ekonomik eşitsizlikler nedeniyle online kütüphanelere erişim sağlayamayan görme engelli vatandaşlarımıza bu projeyle çözüm getiriyoruz. Ev telefonu olan tüm görme engelliler için yaklaşık 350 sesli kitabı ücretsiz olarak sunuyoruz. 2012 Ocak ayından itibaren, Türkiye’nin dört bir yanından 220 bini aşkın arama yapılırken, 2 milyon dakikaya yakın sesli kitap dinleme hizmeti sağlandı. Telefon Kütüphanesi’nin giderek artan kullanıcı sayısı bizleri çok mutlu ediyor. Bu mutluluk ulusal ve uluslararası başarılarla daha da artıyor.”

Telefon Kütüphanesi ile kazandıkları 2012 Avrupa İş Ödüller Ulusal Şampiyonluğunu ile ilgili olarak da konuşan Lebin Ebru Çokişler, “Türkiye’nin en saygın ve başarılı şirketlerinden biri olarak projemizin başarısı ile Avrupa’nın en saygın ödüllerinde Türkiye’yi temsil edecek olmanın haklı gururunu da ayrıca yaşıyoruz. Aldığımız ülke birinciliği sonrasında da 2012 Avrupa İş Ödülleri’nin finalinde uluslararası şampiyonluk için ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir