Türk Telekom

Türk Telekom’un yeni ortakları Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank

Ojer Telekomünikasyon’un Türk Telekom’daki yüzde 55’lik hissesinin Ojer’e kredi sağlayan bankaların kurduğu SPV şirketine devrine Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan onay verildi. Rekabet Kurulu’ndan da izin çıkarsa, Türk Telekom’un yeni ortakları Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank olacak.

Türk Telekom’un OTAŞ’ta bulunan yüzde 55’lik hissesi Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’na geçiyor. Buna göre, Türk Telekom’un yeni ortakları bu bankalar haline geliyor. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamada “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin (“OTAŞ”), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de (“Türk Telekom”) bulunan %55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür” denildi.

Özelleştirmeyle başladı

Lübnanlı Hariri ailesine ait Saudi Oger’e bağlı olan Oger Telecom, 2005 yılında Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın almak için Ojer Telekomünikasyon AŞ’yi (OTAŞ) kurmuştu.

Otaş, 2013 yılında Türk bankaları ağırlıklı bir konsorsiyumdan 4,75 milyar dolar tutarında kredi aldı; ancak bu kredinin taksitlerini geri ödeyemedi.

Krediyi geri ödeyemedi

Gelirleri TL cinsi olan Otaş, kurdaki keskin yükseliş nedeniyle her biri 290 milyon dolar olan kredi geri ödemelerini kaçırdı. Bunun üzerine Otaş’ın borcunun yeniden yapılandırılması ve olası satışı için görüşmeler başladı.

Yapılan toplantıya bankalar, hükümetten yetkililer, hukuk firmaları ve danışmanlık firmaları katıldı, OTAŞ’a ait yüzde 55 Türk Telekom hissesinin bankaların ortaklığında kurulacak yeni şirkete devredilmesine yönelik plan öne çıktı.

İki yıla yakın süren ve aralarında yüzde 55 hissenin satışı için görüşmelerin yapıldığı süreç sonunda Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank, borçların yeniden yapılandırılması için tüm kredi veren taraflarca bir mutabakata varıldığını duyurdu.

İlginizi çekebilir:  PEUGEOT Türkiye Alfa Awards'ta 2023 yılının binek otomobil markası seçildi

Artık bankalar yönetecek

Yapılan duyuruda, OTAŞ’ın hisselerinin tamamının, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi aracılığıyla devralınacağı belirtildi.

Plana göre yeni şirkette bankalar, kredideki payları oranda hisseye sahip olacak. OTAŞ’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1.5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar, İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip.

İlk izin BTK’dan çıkmıştı

OTAŞ’a verdikleri kredinin taksitlerini tahsil etmekte zorlanan bankalardan Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası, Türk Telekom’daki yüzde 55 OTAŞ hissesini devralmak için temmuz ayında Rekabet Kurumu’na başvurmuştu. Bir başvuru da BTK’ya yapılmış, BTK da bu talebe bir günde onay vermişti. Ancak şu ana kadar Rekabet Kurulu’dan bu konuda bir karar çıkmış değil.

İlgili haber: Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem: Türk Telekom’un özelleştirilmesi hataydı

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir