Turkcell 16 ülkeye teknoloji ihraç ediyor

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, Turkcell Teknoloji mühendisleri tarafından geliştirilen ürünlerin 16 ülkeye ihraç edildiğini açıkladı.

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Turkcell Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı İlker Kuruöz, Turkcell’de ürün servis geliştirme de dahil 1150 kişilik bir ekibin yöneticisi. Turkcell Teknoloji’nin tamamen AR-GE’ye odaklanmış bir şirket olduğunu belirten Kuruöz, “Telekomünikasyon sektöründe ülke olarak biz pek çok alanda teknolojiyi ithal eden noktadayız. Bizim hedefimiz teknolojiyi ithal eden değil, ihtiyaç duyduğu teknolojiyi kendisi geliştiren şirket olmak ve geliştirdikleriniz de ihraç edebilmek. Bunun güzel örnekleri var. Turkcell Teknoloji’de geliştirdiğimiz ürünleri bugün coğrafyamızdaki pek çok ülkede satmaya başladık. Bu Türkiye için de bir kazanç, Turkcell için de bir kazanç.” dedi.

TÜKETEN DEĞİL ÜRETEN OLMAK

Turkcell Teknoloji’nin bugün 16 ülkeye satış yaptığını ifade eden Kuruöz, bu ülkeleri Libya, Ukrayna, Azerbaycan, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan, Kazakistan, KKTC, Moldova, Nepal, Suudi Arabistan, Tacikistan, Özbekistan, Irak, Ürdün, Kuveyt olarak sıraladı ve sözlerine şöyle devam etti: “Ürünlerimizi bizim Ukrayna’da, Belarus’ta, Kuzey Kıbrıs’taki şirketlerimize de ihraç ediyor, onların da kullanmasını sağlıyoruz. AR-GE pek çok açıdan önemli, bu aslında bir iş yapış şeklindeki değişiklik anlamına geliyor. Teknolojiyi tüketen değil, üreten olmakla ilgili bir taahhüt sergilemek gerekiyor. Türkiye’nin 2023 vizyonu var. Bu vizyona giderken Türkiye’nin farklılaşabilmesi için AR-GE’ye daha fazla yatırım yapıyor olması lazım. Biz şu anda gelişmiş ülkelerin ve bir kısım gelişmekte olan ülkelerin BRIC ülkeleri ve orada birlikte rekabet ettiğimiz ülkelere oranla AR-GE’de nisbeten gerideyiz. Gayrisafı hasılanın AR-GE’ye ayrılan payı hala yüzde 1′lere çıkabilmiş durumda değil. Ben bunun bir fırsat kaybı olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

MaxiPlus 5′ten sonra MaxiPro 5 geliyor

Turkcell Teknoloji’de geliştirilen T serisi ürünler hem Türkiye hem de şirketin ihracat yaptığı ülkelerde kullanılıyor. T10 ile başlayan T serisi ürünleri T20 ve T11 ile devam etmişti. Son olarak MaxiPlus 5 piyasaya çıktı. Şirketin T serisindeki yeni yol haritası hakkında Kuruöz, şunları söyledi: “MaxiPlus 5′ten sonra gelecek ürünümüz MaxiPro 5. O da MaxiPlus 5′in bir üst segmentinde bir cihaz olacak. Ve biz önümüzdeki dönemde Turkcell markalı terminallerin bu yol haritasında gitmesi için çalışmaya devam ediyor olacağız. Ama bu senenin iki tane ürünü bunlar olacaklar.”

Fatih’te önceliğimiz 3G seçeneği olması

Her öğrenciye bir tablet bilgisayar verilmesini öngören FATİH projesiyle Turkcell de ilgileniyor. Kuruözü’n verdiği bilgiye göre burada Turkcell’in önceliği tabletlerde 3G seçeneği olması. Turkcell Teknoloji’de tablet bilgisayar geliştirmek için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Kuruöz, sözlerine şöyle devam etti: “Tabletle ilgili çalışma yapmaya devam ediyoruz biz. Özellikle kurumsal segmentte müşterilerimizde bize gelen talepler var. Onları da karşılayacak, Turkcell’in gerek markasına yakışan gerekse Turkcell’den kalite beklentilerini karşılayacak bir cihaz üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bunu sadece FATİH projesiyle bağdaştırmıyoruz. Bunu müşterilerimizden gelen taleplerle yönlendiriyoruz. FATİH projesi konusunda da hükümetin belirlediği bir yol haritası var. O yol haritası içerisinde Turkcell yer almak için fırsat bulduğu noktalarda mutlaka olmak isteyecektir. Burada bizim hassas olduğumuz konu, tabletlerin 3G’ye sahip olması gerektiği konusu. 3G’li tabletler olduğu takdirde Turkcell de FATİH projesinde çok aktif bir oyuncu olmak isteyecektir.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir