Turkcell 3G çift taşıyıcı teknolojisiyle daha hızlı

Bağımsız ölçümleme firması ONS tarafından, 27 Mayıs-13 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul-Alanya arasındaki 4.330 kilometrelik kıyı şeridinde 3G kapsama testleri gerçekleştirildi. 3 operatörün şebeke durumunun ölçümlendiği testlerin sonucunda, Turkcell Çift Taşıyıcılı internet servis kapsaması 2.5 kat daha yaygın çıktı

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, Ege ve Akdeniz kıyı şeridindeki Çift Taşıyıcılı İnternet Teknolojisini destekleyen 3G kapsamasıyla fark yarattı. Turkcell çift taşıyıcılı internet teknolojisi destekli 3G şebekesiyle, 4.330 kilometrelik kıyı şeridinde, 2,5 kat daha yaygın internet hizmeti sunuyor. Turkcell’in Çift Taşıyıcı ile güncellenen şebekesi, internet hızının da 2 katına çıkmasını sağlıyor.

Bağımsız ölçümleme firması ONS tarafından 27 Mayıs-13 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul-Alanya arasındaki 4.330 km kıyı şeridinde 2 kat daha hızlı 3G internet erişimi testleri gerçekleştirildi. Türkiye nüfusunun %85.4’ünü kapsayan Turkcell 3G şebekesinin olduğu sahaların %99.23’ünde, 43.2 Mbps’e varan hızlarda mobil internet hizmeti sunuluyor.

Çift Taşıyıcı teknolojisi sayesinde, Turkcell şebekesine aynı anda iki taşıyıcıdan erişim sağlanıyor. Bu sistemle Turkcell’liler, çift taşıyıcı (dual carrier-DC) uyumlu modem ve cihazlarla saniyede 43.2 Mbps’e varan mobil internet hızından faydalanabiliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü şunları söyledi:

“Turkcell olarak daima en yeni ve en ileri teknolojiye yatırım yapıyoruz. Şebekemize yaptığımız tüm bu yatırımlar, Turkcell’lilere kaliteli iletişim ve internet hızı olarak dönüyor ve müşterilerimizin her an her yerde Turkcell farkını yaşayabilmesini sağlıyor. 3G şebekemizin kurulumuna başladığımız ilk günden beri müşterilerimize yüksek kapasiteyle hizmet vermeyi öngördük. 3G şebekemizi Çift Taşıyıcı İnternet Teknolojisini destekleyecek şekilde donattık. Böylece Turkcell’lilerin mobil internet hızı iki katına çıktı. Yaz aylarında müşterilerimiz tatildeyken de 2 kat daha hızlı olan Turkcell 3G yanlarında. Böylece uzakları yakın hale getiriyoruz. Sektör lideri olmanın ve küresel rekabette dev aktörlerle boy ölçüşmenin yüklediği sorumlulukla teknoloji yatırımlarına aynı hızda devam edeceğiz”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir