‘Turkcell defteri kapanmadı, iki üye daha atayacağız’

SPK Başkanı Ertaş, kendileri için Turkcell defterinin hala kapanmadığını, iki yeni üye daha atayacaklarını söyledi. Sermaye Piyasası Kurulu Vahdettin Ertaş, CNBC-e yayınında Ceylan Olcaş Balta’nın sorularını yanıtladı. SPK Başkanı çok kısa bir sürede Turkcell’e iki yeni üye daha atayacaklarını söyledi.

TURKCELL DEFTERİ HENÜZ KAPANMADI

Ertaş, “SPK için Turkcell defteri kapanmadı. Biliyorsunuz Turkcell’de yönetim kurulunun ortakların kendileri tarafından seçilmesini arzu ediyoruz. Ancak şirket ortakları kanunun kendilerine verdiği yetkiyi yerine getiremediği için 5 yönetim kurulu üyesi atadık. İki tane daha boş yönetim kurulu üyeliği var. bu boş üyelikler için de ortaklardan isim istedik. En kısa zaman içinde atayacağız. Ancak bizim atamalarımız geçici atamalardır. Asıl sorun genel kurulun toplanamaması. Bu da devam ediyor. bunun gereğini yerine getirmek de ortaklara aittir” dedi.

TÜRKİYE’NİN MAKRO EKONOMİK DİNAMİKLERİ GÜÇLÜ

Ortadoğu’da yaşanan sıkıntıların Türkiye’deki sermaye çıkışlarına etkisini değerlendiren Ertaş, “Türkiye’nin makro ekonomik dinamikleri güçlü. Dünyanın sayılı kamu borcu az ülkelerinden biriyiz. Bütçe disiplinini sağlamış durumdayız. Okyanusta seyir halindeyseniz dalgalanmalardan siz de etkileniyorsunuz. Önemli olan kaptanınızın tecrübeli, geminizin sağlam olması. Biz şu anda emin ellerde olduğumuzu düşünüyoruz. Son dönemdeki dalgalanmaların Fed belirsizliğinden kaynaklandığına inanıyoruz. Belirsizlik birkaç aya ortadan kalktığında bu dalgalanmalar da sona erecek. Biz herhangi bir sorun yaşayacağımıza inanmıyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE DÖNÜŞÜM YAŞIYOR

Türkiye’nin son yıllarda büyük bir değişim yaşandığını ve bunun sermaye piyasasına da yansıdığını ifade eden Ertaş, aracılık sektörünün iş hacmi, kârlılık ve her türlü açıdan aracılık sektörünün yenilenmeye ihtiyacı olduğunu kaydetti. Ertaş, aracılık sektörüne yönelik değişimlerin ülkenin yararına yapıldığını, atılan adımlardan herhangi bir dönüş olmayacağını ifade etti.

KRİZE TÜREVLER NEDEN OLDU

SPK Başkanı Ertaş, türev araçların son yıllarda yaşanan krize neden olup derinleşmesini de sağladığını söyledi. Türkiye’yi faizsiz finans merkezlerinden biri haline getirmek istediklerini ifade eden Ertaş, “Biliyorsunuz son yıllarda yaşanan küresel krizle birlikte dünya yeni bir araç arayışına girdi. Yaşanan krizin temelinde reel olmayan varlıklara mevduatların aktarılması vardı. Bunlar gerçek olmayan varlıkların alım satımı, özellikle dayanak varlıkla ilişkisi kopmuş türev araçlar krize hem neden oldu hem de derinleşmesine neden oldu. Bu arayışların ortaya çıkardığı alternatif finansman araçlarından biri de faizsiz finansman ürünleri. Dolayısıyla son yıllarda bu konuya ilgi büyük. Burada yapılabilecek işbirliklerine bakıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’Yİ FAİZSİZ FİNANSMAN MERKEZİ YAPMAK İSTİYORUZ

Bu yılın sonunda faizsiz finansman sektörünün 1,9 trilyon dolarlık hacme ulaşmasının beklendiğini ifade eden Ertaş, Türkiye ve dünyada bu işin henüz başında olduğunu söyledi. Ertaş, “Bu yıl Sukuk işlemlerine başladık. Bu yıl yeni kanundan aldığımız düzenlemelerle önemli değişiklikler yaptık. İlk defa faizsiz finansmanla emeklilik sistemi geliştirdik. Yeni bir düzenleme yaptık. Yatırım fonları için katılım fonu düzenlememizi yaptık. Bu konuda iddialıyız. Dünyadaki ilgi de bunu gösteriyor. 2023 hedeflerimiz var. İstanbul en büyük finans merkezlerinden biri olacak. Faizsiz finansta da önemli bir oyuncu olmak istiyoruz. Bunun için sağlam bir hukuk sistemine ihtiyacımız var” dedi.

KREDİ KURUŞLARI BİR YIL ÖNCESİNDEN DUYURACAK

Kredi derecelendirme kuruluşlarının notlandırma sistemleri hakkında da konuşan Ertaş, “Kredi notu şirketlerinin verdiği notlar önemli bilgiler. Şirketlere dair önemli bilgiler veren gelişmeler. AB’nin bir çalışması vardı. Biz de ona göre pozisyon aldık. Bundan sonra kredi şirketleri kurumlar ya da ülkelerin notlarını ne zaman açıklayacaklarını bir yıl öncesinden duyuracak. Seans saatlerinin sonrasına gelmesine özen gösterilecek. Denk gelmesi durumunda nedeni kamuoyu ile paylaşılacak” dedi. (CNBC-e)

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir