Turkcell fırsat eşitliği için çalışıyor

Ekonomik ve sosyal gelişmede fırsat eşitliği sağlamayı önemli bir öncelik olarak gören Turkcell, aynı vizyonu engelli vatandaşlara yönelik hizmetlerinde de sergiliyor. Turkcell, “Engel Tanımayanlar” çatısı altında sunduğu hizmetler kapsamında; “istihdam” çözümleriyle engellilerin iş hayatına katılımını destekliyor, “teknolojik çözümler”le yaşamlarını kolaylaştırıyor, “sosyal sorumluluk projeleri” ile de yaşamın içine daha fazla katılmalarını sağlıyor.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, teknolojisi ve projeleriyle “engel”leri ortadan kaldırarak, engelli vatandaşlara fırsat eşitliği sağlayan hizmetlerini hız kesmeden sürdürüyor. Engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve onları hayatın içine katmak üzere attığı somut adımları “Engel Tanımayanlar” çatısı altında toplayan Turkcell, bu çatı altında sunduğu çözümlerin hem sayısını hem kapsamını giderek genişletiyor.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler konuyla ilgili açıklamasında Turkcell ailesi olarak, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişimi için toplumun her kesiminin fırsat eşitliğine sahip olmasını önemsediklerini belirterek “Fırsat eşitliğinin önemine inanan, sosyal sorumlu bir şirket olarak, engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak, onları hayatın içine katmak için “Engel Tanımayanlar” projemiz kapsamında birçok hizmet sunuyoruz. Bugün mobil iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlar sayesinde; istihdamda, bilgiye erişimde, sosyal hayata katılımda engelli vatandaşlarımızın önündeki pek çok engeli kaldırıyoruz” dedi.

Kapsamlı engelli istihdamı  

Engelli vatandaşların yeteneklerini ön plana çıkaran, maddi anlamda kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayan “istihdam” konusu, Turkcell’in “engel tanımayan” hizmetleri içinde en önemli başlıklardan birini oluşturuyor. Turkcell Global Bilgi’nin Karaman ve Van-Erciş’de bulunan çağrı merkezlerinde çalışanların yarısı engellilerden oluşuyor. Ulaştırma Bakanlığı ile yürütülen proje kapsamında Diyarbakır, İzmir ve İstanbul Çağrı Merkezleri’nde evinden çalışan (homeagent) personel Turkcell Global Bilgi bünyesinde istihdam ediliyor. Halen Turkcell Grup Şirketleri, Turkcell Çağrı Merkezleri ve Evden Çağrı Merkezi Hizmeti bünyesinde yaklaşık 500 engelli vatandaş görev yapıyor.

Türkiye’deki en kapsamlı engelli istihdamını hayata geçiren Turkcell, bu konuda sadece nicelik değil nitelik anlamında da öncü rol üstleniyor. Eşit imkanlarla kaliteli bir iş ortamında görev yapan engelli personel, eğitim ve kariyer gelişimi olanakları, engelli dostu ofisler, servis ve ulaşım kolaylıkları ile çağdaş bir çalışma hayatının parçası oluyor.

Müşteri hizmetlerinde özel çözümler  

Teknolojideki liderliğini engelli vatandaşların yaşadığı iletişim sıkıntılarını en aza indirmek için kullanan Turkcell, engelli kategorisine özel olarak hazırlanan ve tüm ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan konuşma, SMS ve internet “Destek Paketleri”ni son derece avantajlı fiyatlarla sunuyor. Turkcell Superonline’ın hizmetlerinden de engelli vatandaşlar daha uygun koşullarla yararlanabiliyor.

Engelli müşterilere yönelik müşteri hizmetleri çözümleri arasında ücretsiz sesli fatura ve sesli sözleşme seçeneği, işitme engelli aboneler için görüntülü çağrı merkezi, işitme engellilerin ücretsiz olarak “Aradığınız kişi işitme engellidir. Kendisine ulaşmak için SMS ya da MMS atabilirsiniz” anonsunu tüm arayanlara dinletebildikleri ÇalarkenDinlet hizmeti, talep eden engelli abonelere tarifelerde, hizmetin sunum koşullarında meydana gelen değişikliklerin ve fatura ve kota dolum bilgilerinin sesli mesaj ile iletilmesi, talep eden abonelere “Turkcell Neredeyim” servisinde sağlanan konum bilgilerinin sesli olarak sağlanması, ses hizmetinden bağımsız olarak SMS paketi hizmetinin sunulması yer alıyor.

Turkcell İletişim Merkezleri’nde İşaret Dili ile hizmet  

Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu işbirliğiyle ilk önce üç mağazada hayata geçirilen “engelli dostu mağazacılık” konsepti İstanbul, Ankara ve İzmir’de toplam 60 Turkcell İletişim Merkezi’ne yaygınlaştırıldı. Bu mağazalarda İşaret Dili eğitimi alan çalışanlar işitme engelli müşterilerin mobil ihtiyaçlarını en verimli şekilde karşılamak için hizmet veriyor.

Bilgiye erişimde destek  

Turkcell’in Young Guru Academy işbirliğiyle gerçekleştirdiği, görme engelli abonelerini hayata bağlayan “Turkcell Hayal Ortağım” servisi ile görme engelli aboneler cep telefonlarından 8020 kısa numarasını arayarak Türkiye ve dünyadan tüm güncel haberleri, Milli Kütüphane Başkanlığı arşivindeki 4 bin kitabı, sosyal hayata entegrasyon için gerekli eğitimleri sesli olarak dinleyebiliyor. Şu anda 2 bin aktif kullanıcıya sahip olan bu ücretsiz serviste Turkcell’in görme engelli aboneleri bugüne kadar 220 bin dakika dinleme gerçekleştirdi. Hayal Ortağım’ın Android ve iPhone uygulamaları da kısa süre sonra ücretsiz olarak hizmete sunulacak.

“Görme Engelli Bisiklet” branşı Türkiye’de

Teknolojik alandaki gelişmelerden yararlanarak engelleri ortadan kaldırmakla kalmayan Turkcell, sosyal sorumluluk projeleri ile engelli gençlerin kişisel ve sosyal gelişimine katkıda bulunarak, toplumal hayata katılımını destekliyor. “Geleceğe Koşanlar” projesi kapsamında “Görme Engelli Bisiklet” sporunu 9. paralimpik branş olarak başlatan Turkcell, Tokat, Denizli,  İzmir, Konya ve Kayseri’de görme engelli okullarında okuyan 50 sporcuyu destekliyor.

Turkcell Gönüllülerinden “Görme Engelliler için Edebiyat” hareketi

Turkcell çalışanlarından oluşan ve fark yaratan projeleri ile dikkati çeken Turkcell Gönüllüleri, Nisan ayında “Görme Engelliler için Edebiyat” hareketini başlattılar. Kitap okumaya gönüllü olan 120 Turkcell çalışanının stüdyoda oluşturmaya başlattıkları kayıtlardan ilk 40’ı tamamlanarak Turkcell Hayal Ortağım Servisi’nin “Sesli Kitap” arşivini zenginleştirmeye başladı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir