Turkcell ile 3G keyfi üç yaşında

Türkiye’yi 2009 yılında üçüncü nesil mobil iletişim ile  tanıştıran Turkcell, 3G alanındaki performansıyla teknolojideki liderliğini sürdürüyor. Turkcell 3G abone sayısı 22,5 milyona ulaşırken, mobil internet trafiği 3G’nin henüz Türkiye’ye gelmediği 2009’un ikinci çeyreğine kıyasla 2012’nin ikinci çeyreğinde 69 kat arttı.  Abone başı mobil internet kullanımı ise yaklaşık 32 katına çıktı. Üç yıl içerisinde Turkcell’liler 3G üzerinden, yaklaşık 12 milyon DVD’ye denk gelen 54.340 TeraByte (TB) data alışverişi gerçekleştirdi.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, Türkiye’yi 3G teknolojisi ile tanıştırmasının üçüncü yıldönümünü kutluyor. Üç yıllık Turkcell 3G serüveni,  mobil iletişim teknolojilerindeki bu devrimin yaşam biçimimizi ve alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdiğini açıkça ortaya koyuyor.

3G sayesinde hem cep telefonundan çok daha yüksek kaliteyle konuşabiliyor hem de mobil internetin sunduğu tüm olanaklardan faydalanabiliyoruz. Turkcell, 3G için bugüne kadar yaptığı yatırımlarla dünyanın en iyileri arasında yer alıyor.

Süreyya Ciliv: “Türkiye’de 3G demek, Turkcell 3G demek.”  

Turkcell 3G’nin üçüncü yaşına girmesi nedeniyle bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, konuya ilişkin şunları kaydetti: “Turkcell 3G’yi Turkcell’in ve Türkiye’nin üç yıllık başarı hikayesi olarak değerlendiriyorum. 3G ile birlikte artık insanlarımız bilgiye her zaman her yerden ulaşabiliyorlar. Dünyanın krize girdiği yıllarda büyük yatırımlar yaparak hayata geçirdiğimiz Turkcell 3G sayesinde hem ülkemizin insanları hem de şirketlerimiz global rekabette büyük bir fırsat eşitliği yaşıyorlar. 3G ve fiber internet altyapımıza yaptığımız yatırımlar ile daha kaliteli ve daha zengin bir iletişim deneyiminin önünü açmaya ve en yeni teknolojileri ülkemize ve insanlarımıza sunmaya bundan sonra da devam edeceğiz.”

Turkcell 3G’nin 3 yılı

69 kat fazla internet, 12 milyon DVD’lik veri

Türkiye, 3G hızında mobil interneti sevdi. 3G teknolojisine geçişten öncesiyle kıyaslandığında Turkcell’in mobil internet trafiği tam 69 kat arttı.  Turkcell’lilerin üç yılda gerçekleştirdiği veri alışverişinin boyutu 54.340 TB’ı (terabayt) buldu. Bu miktarda verinin depolanabilmesi için yaklaşık 12 milyon DVD gerekiyor.

Fiyatlar %94 düştü, kullanım 32 kat arttı  

2009 yılı ikinci çeyreğinden bugüne Turkcell’in mobil internet gelirleri 4 kat arttı.  Aynı dönemde kullanılan MB başına fiyatlar yüzde 94 oranında düşüş kaydetti. Abone başı mobil internet kullanımında ise 32 kat artış gerçekleşti.

43.2 Mbps  Turkcell ile yaygınlaştı  

Turkcell 3G şebekesinde gerçekleştirilen Çift Taşıyıcı güncellemesi sayesinde şu anda mobil internet hızı 43.2 Mbps’e ulaşmış durumda. Turkcell, 3G’de müşterilerine yaşattığı bu deneyimi ikiye katlamak ve 84 Mbps’e ulaşmak için yatırımlarına devam ediyor. Turkcell 3G’nin 43.2Mbps’lik hızıyla şu anda 700 MB büyüklüğünde bir filmi 2 dakikada indirmek mümkün. 84 Mbps hız hedefi gerçekleştiğinde ise Turkcell’liler aynı filmi yalnızca 1 dakikada indirebilecek. Turkcell, sahip olduğu A tipi lisans sayesinde, 3G şebekesinde hızını 168Mbps’ye kadar çıkarmayı hedefliyor.

Rakamlarla Turkcell 3G

3 yıl içerisinde Turkcell 3G ile;

  • Turkcell kanallarından 72 milyon uygulama indirildi,
  • 284 milyon dakika televizyon izlendi,
  • 185 milyon şarkı dinlendi,
  • 103 milyon gol izlendi.

3G’li iletişimde ilk 10  

Turkcell 3G ile son bir yılda en çok mobil internet kullanan iller, sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Üç büyük şehir dışında ilk 10’a giren iller Antalya, Bursa, Muğla, Mersin, Adana, Kocaeli ve Konya oldu. İlk 10 ilçe sıralamasında ise Ankara-Çankaya, İstanbul-Kadıköy ve İstanbul-Şişli ilk üçte yer aldı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir